Ładowanie

Dla nich to krok w kierunku samodzielności. Pierwsze mieszkanie wspomagane już działa

13 lutego, 2024

Fot. UM Wrocław

W poniedziałek, 12 lutego, odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego we Wrocławiu mieszkania wspomaganego. Jest ono formą wsparcia dla osób potrzebujących pomocy w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymagających całodobowej opieki.

Fot. UM Wrocław

Projekt powstał dzięki współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszenia „Ostoja” na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. Koszt jego przygotowania i prowadzenia w 2024 roku to blisko pół miliona złotych, a finansowanie zapewnił MOPS. Pomoc w usamodzielnieniu jest udzielana w oparciu o kontrakt mieszkaniowy, ustalany między ośrodkiem, stowarzyszeniem, a mieszkańcem i zawierającym podstawowe założenia m.in. czas korzystania z pomocy, zobowiązania, uprawnienia itd.

W mieszkaniach wspomaganych pomoc uzyskają przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami w tym fizycznymi, zaburzeniami psychicznymi, w podeszłym wieku i przewlekle chore. Wsparcie jest udzielane na określony czas, jednak w niektórych przypadkach może zostać przyznane na stałe.

Mieszkanie tworzy idealną przestrzeń do usamodzielnienia

Mieszkanie oferuje komfortową przestrzeń dla siedmiu mieszkańców z niepełnosprawnościami oraz w trudnej sytuacji życiowej. Zgodnie z przepisami, mieszkanie zostało dostosowane do ich potrzeb, zapewniając między innymi łatwy dostęp dla osób z ograniczoną mobilnością. Ma ponad 135 m2 powierzchni (jest tak duże, ponieważ powstało z połączenia dwóch osobnych lokali), 6 pokoi (w tym 2 dwuosobowe), podwójną kuchnię, WC i łazienki, w tym z dostosowaniem do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W jednej część mieszkania mieszka 4 mężczyzn, w drugiej 3 kobiety. Lokatorzy mogą korzystać także ze wspólnych część, w tym z przytulnego salonu, w którym są kanapy, stolik, telewizor i wyjście na balkon. Mieszkanie jest ładnie urządzone i wykończone kojącymi naturalnymi barwami. Nad jego kształtem pracowały ekipy wykończeniowe oraz pracownicy stowarzyszenia. Samo przygotowanie mieszkania trwało krótko, bo około miesiąca.

Fot. UM Wrocław

W mieszkaniu swój dom znalazło 7 osób: Maja, Kasia, Ania, Piotr, Robert, Andrzej, Krzysztof. Na spotkaniu było obecnych czworo z nich. Wszyscy legitymują się orzeczeniami o niepełnosprawności. Mimo tego wspaniale funkcjonują, choć wymagają wsparcia trenerów/opiekunów. Wszyscy mieszkańcy (poza jedną osobą) mają pracę i uczestniczą w zorganizowanych zajęciach. Lokatorzy korzystają obecnie ze wsparcia pięciu osób: Witolda i Sylwii – koordynatorów mieszkania, Eweliny i Agnieszki – trenerek samodzielności oraz psycholożki.

MOPS pomaga mieszkańcom nie tylko w ten sposób

Mieszkanie wspomagane nie jest jedyną formą wsparcia oferowaną przez MOPS. Usługi opiekuńcze, asysta osób z niepełnosprawnościami, a także środowiskowe domy samopomocy i warsztaty terapii zajęciowej są tylko niektórymi z licznych inicjatyw prowadzonych przez ośrodek.

Tagi