Ładowanie

Muzyka barokowa w NFM. W lutym startuje Akademia Francuska  

14 lutego, 2024

Narodowe Forum Muzyki, fot. Joanna Bim

Wrocław na kilka dni przemieni się w europejską stolicę francuskiego baroku! W ramach Akademii Francuskiej w Narodowym Forum Muzyki usłyszymy utalentowanych francuskich muzyków m.in. zespół Les Basses Réunies oraz instrumentalistów Capriccio Stravagante.

Akademia Francuska, fot. NFM

W programie Akademii Francuskiej znalazły się utwory czołowych muzyków związanych z okresem baroku francuskiego m.in. Jeana Baptiste’a Lully’ego, Henry’ego Purcella czy Jeana-Baptiste’a Barrière’a.

Zaprosiliśmy do Wrocławia wybitnych znawców francuskiej muzycznej kuchni, aby wraz z nimi smakować repertuar nie zawsze oczywisty, a na pewno przełamany nieoczekiwanymi powiązaniami. Bernard Foccroulle pokaże, jak silnie na twórczość organową Bacha wpłynęli jego francuscy mistrzowie. Skip Sempé wraz z muzykami Capriccio Stravagante i uczestnikami kursów mistrzowskich spróbuje odtworzyć reprezentacyjną orkiestrę Ludwika XIV – „Les Vingt-quatre Violons du Roy” – zaglądając także do Londynu, gdzie jak w zwierciadlanym odbiciu działało „The King’s 24 Violins” – opowiada Jarosław Thiel, dyrektor artystyczny Akademii Francuskiej.

Projekcja filmu “Wszystkie poranki świata”

Wydarzeniem towarzyszącym Akademii Francuskiej jest projekcja filmu „Wszystkie poranki świata” w reżyserii Alaina Corneau. Bohaterami dzieła są dwaj francuscy muzycy grający na gambie – tajemniczy Jean de Sainte-Colombe i jego uczeń Marin Marais.

– Nie zabraknie instrumentu chyba najbardziej kojarzonego z francuskim barokiem – violi da gamba – ale spotkamy go najpierw jako bohatera kultowego filmu „Wszystkie poranki świata”, aby chwilę po projekcji posłuchać, jak zaczął się zmierzch jego popularności. W świat niezwykłych sonat byłego gambisty i pierwszego wielkiego francuskiego wirtuoza wiolonczeli, Jeana-Baptiste’a Barrière’a, wprowadzi nas zespół Les Basses Reunies prowadzony przez Bruno Cocseta – mówi Jarosław Thiel.

Zakończenie Akademii Francuskiej 

Podczas finału wydarzenia odbędzie się rekonstrukcja oprawy muzycznej nabożeństwa żałobnego Jeana-Philippe’a Rameau.

– Na koniec soliści, Chór NFM i Wrocławska Orkiestra Barokowa przedstawią przygotowaną przez Skipa Sempégo rekonstrukcję oprawy muzycznej mszy pogrzebowej Jeana-Philippe’a Rameau. Jej podstawą jest „Messe des morts” Jeana Gilles’a – w ciągu XVIII stulecia utwór ten wybrzmiewał, towarzysząc pożegnaniom wielu prominentnych osób – dodaje dyrektor artystyczny Akademii Francuskiej.

Akademia Francuska odbędzie się w dniach 28.02–3.03.2024 r. Program dostępny jest na stronie NFM

Tagi