Ładowanie

Obywatelka Rzeka. Czytanie performatywne w Instytucie Grotowskiego

21 lutego, 2024

Fot. Instytut Grotowskiego, Facebook

W sobotę 24 lutego, na deskach teatru Instytutu Grotowskiego, zagrane zostanie 12 spektakli w ciągu jednego dnia. Obywatelka Rzeka to temat przewodni, który w różnej formie będzie powracać w opowiadanych, prawdziwych historiach. Wejściówki wyprzedały się w jeden dzień, dlatego będzie można wziąć udział w transmisji online. 

To już trzeci teatralny półmaraton Teatru na faktach. W tę sobotę czeka nas 9 godzin spektakli utrzymanych w konwencji czytań performatywnych. Historie, służące za swoiste scenariusze sobotnich spektakli są prawdziwe. Opowiadają o trudnościach, z którymi zetknęli się ludzie, o słabościach systemu w którym żyjemy i wreszcie jego absurdach. Szczególnie poruszająca jest opowieść kurdyjskiego lekarza ze strefy granicznej na Podlasiu. 

– To jest lekarz, który w latach 80. się do nas sprowadził. Więc to już jest starszy człowiek, który jest tam bardzo ważnym lekarzem na Podlasiu. I on styka się z tym, że w szpitalu ląduje kurdyjska kobieta. Zostaje wyciągnięta z lasu w stanie krytycznym. Ona jest w ciąży. I ona umiera. I on przy tym jest – opowiada kurator festiwalu, Jakub Tabisz – Pomimo tego, że to bardzo rozpoznawalny człowiek w tamtym województwie, to wcale nie jest taka historia zupełnie nieznana, to ja w ogóle o tym nie słyszałem we Wrocławiu. Też to pokazuje, że nawet takie bardzo szokujące historie w ogóle się nie przebijają. To jest niepojęte – dodaje. 

Obywatelka Rzeka – absurd, groteska czy rzeczywistość?

Czytanie “Wykludzeni” odnosi się do doświadczeń osób zamieszkujących wieś pod Raciborzem. Gdy budowano tam zbiornik retencyjny, padła decyzja o przeniesieniu całej miejscowości o kilka kilometrów. Takiemu “transportowi” uległ nawet cmentarz. To historia niezwykle groteskowa w swojej brutalności, w której warto usłyszeć ten bezradny ludzki głos, jakim jest opowiedziana. 

O III teatralnym półmaratonie przeczytacie więcej na stronie wydarzenia. Spektakle będą transmitowane na żywo na stronie facebookowej Instytutu Grotowskiego. Później natomiast, mają pojawić się na You Tubie, na kanale “Teatr na faktach”. 

Zobacz też: Pracownie artystyczne na nowych zasadach

 

Tagi