Ładowanie

Mapa Wrocławia dla mieszkańców z Ukrainy

2. rocznica wojny w Ukrainie. Jak Wrocław pomaga uchodźcom?

22 lutego, 2024

Mapa Wrocławia dla mieszkańców z Ukrainy fot. WroMigrant Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

24 lutego mijają dwa lata od pełnoskalowego ataku Rosji na Ukrainę. Przez ten czas Wrocław mocno zaangażował się w pomoc uchodźcom. Miasto m.in. zorganizowało punkty noclegowe dla potrzebujących, przeprowadziło liczne konsultacje, szkolenia i wydarzenia edukacyjno-integracyjne dla obywateli Ukrainy, a także zwiększyło liczbę dzieci w placówkach oświatowych, co umożliwiło przyjęcie ukraińskich uczniów.  

Schronienie przed wojną

Od pierwszych dni pełnoskalowej inwazji Rosji w Ukrainie Wrocław był jednym z głównych polskich miast, w którym uchodźcy szukali schronienia przed piekłem wojny. Miasto szacuje, że w stolicy Dolnego Śląska mieszka i pracuje ich ok. 80 tysięcy, wzmacniając stutysięczną społeczność ukraińską, która mieszkała we Wrocławiu już przed wojną. Pierwszy rok to przede wszystkim organizacja i koordynacja pomocy na wielu płaszczyznach: w zakresie zbiórek, zakwaterowania, edukacji, pomocy prawnej, językowej, ale przede wszystkim ogromne wsparcie tysięcy wolontariuszy. W kulminacyjnym momencie do dyspozycji  uchodźców we Wrocławiu były 3 tysiące miejsc noclegowych.

– Pamiętajmy, że ta wojna wciąż trwa. Za nami dwa lata pełnej mobilizacji, dwa lata tworzenia i rozwijania systemu pomocy, wielu akcji, projektów i inicjatyw, które wspierały naszych przyjaciół z Ukrainy.  Dziś są z nami jako pełnoprawni mieszkańcy Wrocławia, którzy tak jak my, pracują, uczą się i budują lepszy Wrocław. To wspaniałe, że miasto w tak wielu obszarach pokazuje swoją siłę, jedność, empatię, szacunek i chęć niesienia pomocy. I tu przede wszystkim należą się podziękowania dla wszystkich mieszkańców – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.  

Przez ostatnie dwa lata miasto udzieliło uchodźcom ponad 600 tysięcy noclegów. Obecnie – w miejskich punktach noclegowych przebywa około 300 obywateli Ukrainy.

– Po pierwszych miesiącach bardzo intensywnej pracy skupionej na zapewnieniu potrzeb fundamentalnych: schronienie, wyżywienie, pomoc medyczna – w ogromnej mierze ze wsparciem mieszkańców Wrocławia, zaczęliśmy systematyzować mechanizmy pomocowe – mówi Radosław Michalski, koordynujący miejski sztab pomocy Ukrainie. – Dziś skupiamy się na jak najszybszym usamodzielnianiu osób przybywających do Wrocławia, poprzez sprawne wydawanie dokumentów i zaświadczeń pozwalających podjąć zajęcia zarobkowe, zachęcamy także do podejmowania przez dzieci nauki w polskich szkołach. Placówki edukacyjne, doposażone dzięki wsparciu choćby unicefu, służą wszystkim uczniom podejmującym w nich naukę – dodaje Michalski.

Zobacz też: „Obrazy wojny”. Wystawa zdjęć na ul. Świdnickiej

Edukacja dzieci i młodzieży

We Wrocławiu do publicznych szkół i przedszkoli uczęszcza blisko 10 ukraińskich uczniów. W mieście funkcjonuje 29 klas przygotowawczych, w szkołach podstawowych  i ponadpodstawowych. W kulminacyjnym momencie było ich aż 75. To specjalne klasy dla uczniów przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do nauki. Dodatkowo – we Wrocławiu działa 5 Centrów Nauki Zdalnej, w których uczniowie z Ukrainy łączą się online ze szkołami w Ukrainie – w ten sposób realizując obowiązek nauki w ukraińskim systemie edukacji.

–  To były trudne dwa lata, pełne nowych wyzwań i zadań edukacyjnych. Przede wszystkim zależało nam, by zapewnić nowym uczniom poczucie bezpieczeństwa i jak największy komfort w naszych placówkach. I to się udało, za co jestem wdzięczny naszym dyrektorom i nauczycielom bez zaangażowania, których, by się to nie udało – mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UMW. – Te zadania realizowaliśmy i realizujemy w dużej mierze dzięki wsparciu i ścisłej współpracy z UNICEF-em– dodaje Delewski

Od 2022 roku Wrocław jeszcze mocniej wspiera również dzieci z Kijowa, organizując i finansujących dla nich dwutygodniowe kolonie letnie. Odwiedzając Wrocław dzieci mają zaplanowany każdy dzień. Uczestniczą w warsztatach artystycznych, zajęciach sportowych i zwiedzają miejskie atrakcje.

Wsparcie UNICEFU

W sumie Wrocław otrzymał z unicefu ponad 42 mln zł. Na działania i projekty pomocowe związane z uchodźcami z Ukrainy. Oprócz wsparcia finansowego na realizację zadań w takich obszarach jak edukacja, ochrona dzieci, zdrowie, polityka socjalna i kampanie społeczne, miasto odebrało pomoc rzeczową m.in. w postaci artykułów pierwszej potrzeby dla rodzin uchodźczych, mleka dla niemowląt oraz apteczek pierwszej pomocy.

Praca

Dzięki współpracy Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej z Powiatowym Urzędem Pracy, Wrocław aktywnie poszukuje nowych miejsc pracy. Dzięki temu od 2022 roku ponad sto tysięcy obywateli Ukrainy podejmowało pracę na terenie powiatu wrocławskiego. Tylko w ciągu ostatnich tygodni 2 tysiące osób.

–  Współpracując z Powiatowym Urzędem Pracy, aktywnie angażujemy się w pomoc dla ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli się w naszym regionie. Naszym celem jest nie tylko zapewnienie doraźnej pomocy, ale przede wszystkim stworzenie warunków do integracji społecznej i zawodowej – tłumaczy Magdalena Okulowska, prezeska Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.  

Dodatkowe wsparcie miasta

Wromigrant
• 3545 konsultacji dla 7204 osób, w tym: 1537 konsultacji osobistych, 2008 konsultacji zdalnych
• 70 szkoleń, spotkań informacyjnych i integracyjnych dla 1276 osób
• Publikacja mapy dla nowych mieszkańców miasta – wersja polska i ukraińska

Przejście Dialogu
• 487 wydarzeń edukacyjno-integracyjnych dla ponad 7200 osób
• Szkolenia kompetencji międzykulturowych dla służb publicznych

Wrocławskie Centrum Integracji
• nauka języka polskiego w ramach programu Wrocław na Językach Świata

Centrum Zarządzania Kryzysowego
W ostatnim roku Wrocław przekazał 1.000.000 zł dla społeczności Lwowa na pomoc przy budowie fabryki protez ortopedycznych m.in. dla osób poszkodowanych podczas konfliktu zbrojnego. Miasto sfinansowało również zakup samochodu terenowego, drona i radiotelefonów dla służb ratowniczych w Ukrainie.  

Badania opinii we Wrocławiu

Z badań przeprowadzonych we Wrocławiu wynika, że:

Wrocławianie mają poczucie, że przyjazd uchodźców ma wiele pozytywnych skutków. Doceniane są szczególnie te, które realnie przekładają się na korzyści ekonomiczne:
• 41% – Uchodźcy wykonują prace, które niechętnie wykonywali Polacy.
• 36% – Uchodźcy wydają pieniądze u nas w mieście i napędzają koniunkturę.    
• 36% – Uchodźcy płacą tu podatki i zasilają budżet lokalny.

Wizerunek uchodźcy – w oczach wrocławian – jest spójny, ale widać w nim napięcia. Oto odpowiedzi ankietowanych: 
• 43% – Przyjechały głównie osoby młode.                            
• 41% – Mam dużo kontaktu z uchodźcami w moim mieście.            
• 40% – Uchodźcy uczą się polskiego i łatwo się z nimi dogadać.        
• 38% – Uchodźcy zostaną w mieście na długo, może na zawsze.        
• 38% – Uchodźcy z Ukrainy imprezują, cieszą się życiem, są głośni.  
• 38% – Większość uchodźców pracuje lub szuka pracy.                      

Wrocławianie odczuwają dumę z siebie, mieszkańców i władz miasta z tego, jak bardzo pomogli Ukraińcom, i odczuwają radość z tego, że Ukraińcom podoba się w ich mieście:
• 73% – Uważam, że rok po wybuchu wojny dalej bardzo dużo pomagaliśmy Ukraińcom.                        
• 65% – Jestem dumny ze swojego miasta i cieszę się, że przybyszom z Ukrainy też się podoba.  
• 53% – Aktualnie Ukraińcy nie potrzebują dodatkowej pomocy od rządu i samorządu.                  

Uchodźcy, którzy przyjechali do Wrocławia, mieli tu już wcześniej znajomych lub rodzinę, a co piąty miał też zapewnioną pracę, albo był we Wrocławiu wcześniej i wiedział, że to dobry kierunek:
• 31% – Miałam tutaj znajomych.                                    
• 22% – Miałam tutaj zapewnione mieszkanie/pokój.      
• 20% – Było to dzieło przypadku.                                
• 17% – Miałam tutaj rodzinę.                                      

93% uchodźców jest raczej lub zdecydowanie zadowolonych z życia we Wrocławiu, ale co czwarty nie chce zostać w mieście na dłużej niż pół roku:
• 76% – Raczej zadowolony/-a                                
• 17% – Zdecydowanie zadowolony/-a                      
• 7% – Ani zadowolony/-a, ani niezadowolony/-a      

Uchodźcy mają dużo powodów do zadowolenia z życia we Wrocławiu. Co chwalą we Wrocławiu?
• 30% – Przyjaźni i otwarci ludzie                                    
• 27% – Dobra komunikacja miejska                                
• 26% – Dostępność miejsc pracy                                    
• 23% – Bezpieczeństwo w miejscach publicznych        
• 22% – Ofiarność i okazana mi pomoc mieszkańców    

2. rocznica wojny w Ukrainie. Uroczystości we Wrocławiu 

Harmonogram wydarzeń związanych z 24 lutego. Głównym organizatorem jest Generalny Konsulat Ukrainy we Wrocławiu.

24.02.2024

16.00 – Rozpoczęcie wydarzeń na placu Gołębim – hymny Ukrainy i Polski, przemówienia i występ dzieci
około 17.00 – przejście z placu Gołębiego pod Konsulat Ukrainy – złożenie zniczy
18.00 – Panahyda za ofiary wojny – Kościół Greckokatolicki
18.30 – Prezentacja książki Antologia Poezji Ukraińskiej – Kościół Greckokatolicki

23.02.2024

14.00 – Otwarcie wystawy Borysa Buhmana “Szlak do zwycięstwa” (Muzeum Pana Tadeusza)
15.00 – Otwarcie wystaw “Wielki Głód”, “Obrazy wojny”, “Trybunał dla Rosji” (Centrum Historii Zajezdnia)

Tagi