Ładowanie

Lotnicy na ratunek życiu. Szybki transport serca na przeszczep drogą powietrzną

27 lutego, 2024

Fot. policja

W piątek, 23 lutego, lotnicy przetransportowali serce dla potrzebującej pacjentki do Wrocławia. Decyzję podjęto z tego względu, że pokonanie kilkuset kilometrów drogą lądową zajęłoby zbyt dużo czasu.

Policyjni i wojskowi lotnicy po raz kolejny udowodnili swój profesjonalizm, współpracując w akcji ratowania życia. Misja załogi policyjnego śmigłowca była jasna: dostarczyć niezwykle cenny ładunek – serce przeznaczone do przeszczepu.

Tuż po 13.00 policyjna załoga wystartowała z warszawskiej bazy Lotnictwa Policji na Bemowie. Po wylądowaniu przy szpitalu na Mazurach oczekiwała zaledwie kilka minut na zespół transplantacyjny wraz z sercem do przeszczepu. Chwilę później policyjny śmigłowiec był już w drodze na lotnisko w Szymanach, gdzie czekała wojskowa Bryza – opowiada insp. pil. Robert Sitek – Lotnicy natychmiast przekazali sobie cenny ładunek i bezpiecznie przymocowali go w samolocie.

Po 1 godzinie i 15 minutach Bryza wylądowała na wrocławskim lotnisku Wrocław-Strachowice. Stamtąd serce zostało przetransportowane karetką do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, gdzie czekała 62-letnia pacjentka.

Pomimo zorganizowanej akcji i szybkiego transportu, plany przeszczepienia dwunarządowego, serca i nerki, musiały ulec zmianie. Informacja o niezgodności immunologicznej wykluczyła operację ze względu na bezpieczeństwo kobiety. Organ został przekazany innej, potrzebującej osobie, która była najbardziej zgodna anatomicznie.

Dla wrocławskiego szpitala była to już 7. transplantacja serca w tym roku.

Tagi