Ładowanie

Laureaci X edycji konkursu na stypendium artystyczne prezydenta

Wrocław wspiera artystów – rusza nabór do XI edycji stypendiów artystycznych prezydenta

1 marca, 2024

Laureaci X edycji konkursu na stypendium artystyczne prezydenta Fot. Biuro prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia

Mieszkasz i tworzysz we Wrocławiu? A może realizujesz projekt związany z tym miastem? Zgłoś się w XI naborze na stypendia artystyczne!

Od 2020 roku, w którym ruszył nowy miejski program stypendialny, na przestrzeni 10 edycji udało się wyłonić 207 laureatów konkursu. Należy do nich między innymi Maciej Bobula, laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, nominowany do Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za debiut literacki “Szalejów”. Obok niego, profesor Zbigniew Makarewicz, neoawangardowy rzeźbiarz i performer oraz współtwórca księgarni Tajne Komplety, Karol Pęcherz. 

Pierwsze stypendium Prezydenta otrzymałam na projekt literacki, który zatytułowałam „Las zaginionych ludzi”. Po półrocznej pracy, książka została zredagowana i wydana w Wydawnictwie J – podkreśla Agnieszka Kłos, dwukrotna stypendystka w dziedzinie literatury za rok 2020 i pierwsze półrocze 2024.– Drugie półroczne stypendium Prezydenta przeznaczam na napisanie znacznej części powieści zatytułowanej „Wilczanoc”. Książka opowiada o wydarzeniach grudniowej nocy stanu wojennego we Wrocławiu i w Polsce. Przyznane dofinansowanie pozwala mi w spokoju pracować nad powieścią. To nieoceniona pomoc dla każdego zaangażowanego artysty.

Wrocław nie oszczędza na kulturze

Miasto ogłasza nabór do XI edycji konkursu na stypendium artystyczne prezydenta. Wnioski o wyróżnienia składać mogą twórcy, jeśli zaprezentują swój dotychczasowy dorobek oraz projekt związany z Wrocławiem. Wyróżnienia przyznawane są w kategoriach film, literatura, muzyka, taniec, teatr i sztuki wizualne. W zgłoszeniu należy opisać swoją koncepcję, podając jej cel oraz przewidywane rezultaty. Trzeba jednak mieć na uwadze, że przyznana nagroda nie może finansować środków trwałych, nauki bądź podnoszenia kwalifikacji zawodowych. 

– Wrocław to obszar styku wielu kultur. To sprawia, że ściąga wybitnych twórców z kraju i zza granicy, ale inspiruje także lokalnych pisarzy czy muzyków. Od lat obserwujemy to zjawisko, inwestując przez ostatnie lata we wrocławską kulturę 896 mln zł. W tej kwocie zawiera się ponad 4 mln zł na trwający już piąty rok program stypendialny dla wybitnych wrocławskich artystów, którzy muszą dzielić swój czas na obowiązki i pracę twórczą. Chcemy jako miasto im to ułatwiać, dlatego cieszę się, że po raz jedenasty możemy wesprzeć artystów wielu dziedzin – mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. 

Stypendyści prezydenta – co zrobić, aby dołączyć do ich grona?

Miesięczna kwota stypendium to 2500 złotych a laureaci konkursu będą ją otrzymywać przez sześć miesięcy drugiej połowy bieżącego roku. Aby zostać stypendystą prezydenta trzeba spełnić warunek pełnoletniości i mieszkać bądź tworzyć we Wrocławiu. Ten ostatni nie jest konieczny, jeśli realizuje się projekt bezpośrednio związany ze stolicą Dolnego Śląska. Warto dodać, że Wrocław na liście polskich miast przyznających stypendia artystyczne, pod względem przyznawanych środków, zajmuje drugie miejsce, zaraz za Warszawą. Wzór wniosku o stypendium prezydenta znajdziecie pod tym adresem

Podpisane własnoręcznie lub też za pomocą profilu zaufanego wnioski o stypendia należy składać do 2 kwietnia 2024 r.

Dokumenty można:

  • złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim Wrocławia (Wydział Kultury), ul. G. Zapolskiej 4, 50-032 Wrocław,
  • przesłać na ww. adres pocztą tradycyjną, na kopercie wpisując: „stypendia – Wydział Kultury”,
  • przesłać za pomocą platformy ePUAP podpisane profilem zaufanym lub certyfikatem kwalifikowanym. 

O zachowaniu terminu decyduje data wpływu wniosku. Wyniki konkursu poznamy do 14 czerwca. 

Zobacz też: Nowa Dolnośląska Kurator Oświaty. Swoją nominację utrzymała Ewa Skrzywanek

 

Tagi