Ładowanie

Zbliża się kolejna edycja festiwalu Musica Polonica Nova

7 marca, 2024

fot. Narodowe Forum Muzyki

W dniach 10–14 kwietnia 2024 roku we Wrocławiu odbędzie się 34. edycja festiwalu Musica Polonica Nova! Oprócz koncertów, instalacji i performansów zaplanowano wydarzenia towarzyszące, takie jak spotkania z twórcami oraz pokazy spektaklu wrocławskiego Teatru Polskiego w Podziemiu.

-O czym jest tegoroczna edycja festiwalu Musica Polonica Nova? Przede wszystkim o inspiracjach, płynnych granicach i połączeniach. Historia muzyki współczesnej, jak właściwie każdej sztuki, warunkowana jest dwoma tendencjami. Pierwszą jest dążenie do zachowania autonomii i ciągłości tradycji, drugą – szukanie nowych inspiracji i środków wyrazu – opowiada Paweł Hendrich, dyrektor artystyczny Musica Polonica Nova.

Występy będą odbywać się w salach koncertowych oraz w przestrzeniach foyer Narodowego Forum Muzyki. Każdy dzień festiwalu rozpocznie minikoncert  „71/42″.

  – Jak rozumieć tytuł tej serii? To po prostu numery kierunkowe dwóch miast: Łodzi i Wrocławia, symbolizujące połączenie wysiłków dwóch ośrodków muzycznych. W ramach tego przedsięwzięcia studenci Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi zaprezentują swoje dzieła powstałe w ramach projektu autorstwa dyrygenta Macieja Koczura. Będą to koncerty inkluzywne, kierowane do szerokiego grona odbiorców. Wśród wykonawców zaproszonych do współtworzenia festiwalu są też m.in.: Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble, Orkiestra Muzyki Nowej, NeoQuartet, NFM Trio Smyczkowe Leopoldinum oraz LutosAir Quintet. W programie znalazł się również projekt młodych twórców łączących muzykę elektroniczną i organową oraz koncert organizowany przez Związek Kompozytorów Polskich – tłumaczy Paweł Hendrich.

W ramach festiwalu zaplanowano też wydarzenia towarzyszące – pokazy spektaklu „Finnegans W/Fake” wrocławskiego Teatru Polskiego w Podziemiu, które odbędą się w Piekarni – Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego przy ul. Księcia Witolda 62. W programie znalazły się też spotkania z twórcami: Martą Śniady, Wiktorią Lenart, Mateuszem Frąszczakiem (Wiktoria Lenart Industrial Design), Kariną Marusińską czy Arturem Zagajewskim.

– Szczególne miejsce w tej edycji zajmuje dwoje kompozytorów rezydentów festiwalu: Marta Śniady i Artur Zagajewski. Nie tylko dlatego, że tworzą wspaniałą muzykę. Oboje sięgają odważnie po elementy pop- i subkulturowe, przekraczają granice gatunków i dziedzin sztuki. U Artura znajdziemy punkrockowy bunt, ale też inspiracje architekturą i urbanistyką, dzięki czemu jego muzyka staje się doskonałym komentarzem do współczesności. Marta z kolei czerpie z szerokiego nurtu popkultury i trzyma rękę na pulsie najnowszych trendów, nie tracąc przy tym wyraźnego indywidualnego charakteru – podkreśla dyrektor artystyczny Musica Polonica Nova.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie NFM. Bilety można zakupić w Kasie NFM oraz online

Tagi