Ładowanie

20 marca rusza rekrutacja do wrocławskich przedszkoli

Uwaga rodzice! 20 marca rusza rekrutacja do wrocławskich przedszkoli

19 marca, 2024

20 marca rusza rekrutacja do wrocławskich przedszkoli Fot. materiały prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia

Wraz z środą 20 marca o 12.00 rusza rekrutacja do wrocławskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. W tym roku w elektronicznej rekrutacji bierze udział blisko 50 placówek. Wśród nich trzy nowe, które uruchomione zostaną we wrześniu. Chodzi o przedszkola przy ul. Cynamonowej, ul. Białostockiej i ul. Rajskiej. 

Wrocławskie przedszkola i oddziały przedszkolne gotowe są na przyjęcie we wrześniu prawie 6500 dzieci. 725 z nich czeka w placówkach, dla których wrzesień tego roku będzie pierwszym miesiącem funkcjonowania. 

Rekrutacja obowiązuje dzieci z roczników 2018-2022 oraz wcześniejszych, jeśli posiadają decyzję o odroczeniu spełniania obowiązku szkolnego. To już trzeci rok całkowicie elektronicznej rekrutacji, której można dokonać na tej stronie internetowej. Warunkiem jednak jest posiadanie przez rodzica aktywnego profilu zaufanego. W przeciwnym wypadku zaś, zajdzie konieczność złożenia go osobiście w placówce. Więcej szczegółów na temat można znaleźć pod tym linkiem.

Rekrutacja dwuetapowa

Od środy 20 marca do czwartku 26 marca jest czas na składanie wniosków w elektronicznym systemie rekrutacji. Poniżej, podajemy kroki, które należy wykonać po zalogowaniu się do systemu: 

  • podać dane dziecka i rodziców,
  • wybrać trzy przedszkola,
  • zaznaczyć spełniane kryteria,
  • dodać wymagane załączniki,
  • podpisać wniosek profilem zaufanym.

Przy zaznaczaniu placówek, należy pamiętać, aby pierwszą z nich było przedszkole, do którego rodzic chce, aby dziecku udało się dostać w pierwszej kolejności. Liczba punktów rekrutacyjnych decyduje o przyjęciu. Uzyskuje się je na przykład w przypadku posiadania rodzeństwa, które już uczęszcza do danego przedszkola. Ponadto przyznaje się je także, gdy rodzic lub kandydat ma orzeczenie o niepełnosprawności. Dodatkowo, punkty uzyskuje się, kiedy dziecko wychowuje jeden rodzic. Zaś każdy, kto posiada aktywny status w programie Nasz Wrocław i Nasz Wrocław Max ma szansę na dodatkowe punkty bez względu na sytuację rodzinną. 

Jeśli nie uda się zakwalifikować dziecka do wybranych placówek, rodzicom zaproponowane zostanie miejsce w innym przedszkolu, które dysponuje wolnymi miejscami. Jeżeli rodzice nie będą chcieli skorzystać z zaproponowanego miejsca, będą mogli wziąć udział w drugim etapie rekrutacji – zapewnia Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.

Drugi etap rekrutacji do wrocławskich przedszkoli rusza 5 czerwca. Wówczas również decydować będzie liczba punktów rekrutacyjnych. 

Coraz więcej miejsc w przedszkolach

W latach 2019-2023 we Wrocławiu przybyło ponad 5200 nowych miejsc przedszkolnych w placówkach publicznych. Od września natomiast,  dzięki uruchomieniu trzech nowych placówek, przybędzie dodatkowe 725 miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym. 

Mamy wystarczającą liczbę miejsc w przedszkolach. Każdy maluch znajdzie miejsce we wrocławskiej placówce. W ubiegłym roku w I etapie rekrutacji, blisko 90% spośród dzieci zakwalifikowanych do przedszkola, dostało się do placówki I wyboru– podaje Marcin Miedziński.

We wrześniu we Wrocławiu otworzy się Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej. Do tego Przyjazny Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Białostockiej oraz przedszkole i żłobek przy ul. Rajskiej. Warto dodać, że wiadomo już, kto zrealizuje budowę szkoły na ul. Zwycięskiej, której otwarcie już we wrześniu 2026 roku. 

Rekrutacja – daty i godziny 

Rekrutacja do wrocławskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych rozpocznie się 20 marca o 12.00 i potrwa do 26 marca, do 15.00. Zaś proces rekrutacji uzupełniającej, możliwej w momencie, gdy zostaną wolne miejsce, rozpocznie się 5 czerwca. 

Punkty za udział w programie Nasz Wrocław i Nasz Wrocław MAX

Dodatkowe punkty rekrutacyjne w tegorocznej rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych można zdobyć posiadając aktywny status w programie Nasz Wrocław MAX, za co można uzyskać 50 punktów.

W ten sposób miasto chce wyróżnić rodziców, którzy aktywnie biorą udział w kosztach utrzymania miasta. Czyli tych, którzy rozliczają podatek PIT i są na stałe zameldowani we Wrocławiu. Jest to bowiem warunek  konieczny, aby posiadać aktywny status Nasz Wrocław MAX. Z kolei 30 punktów w rekrutacji można będzie otrzymać posiadając wyłącznie aktywny status podatnika w programie Nasz Wrocław. Czyli za rozliczenie podatku dochodowego we Wrocławiu. To kryterium obowiązywało również w ubiegłym roku. O dodatkowych korzyściach związanych z udziałem w programie Nasz Wrocław i Nasz Wrocław MAX pisaliśmy tutaj.

Zobacz też: Dzień Otwarty Przyjaznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Białostockiej.

Tagi