Już trzeci rok z rzędu polskie drzewo wygrywa plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku 2024. Tym razem jest to buk Serce Ogrodu z Arboretum Wojsławice. Skąd są rośliny, którym za polskim bukiem udało się stanąć na podium?
W środę 20 marca rozstrzygnięty został konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2024. Wśród 15 kandydatów, na zwycięzcę został wyłoniony 200-letni buk nazywany Sercem Ogrodu z Arboretum w Wojsławicach. To drzewo o rozłożystych gałęziach i nietypowej kolorystyce liści. Wiąże się ona z kolei z gatunkowym pochodzeniem rośliny. Od lat zachwyca odwiedzających Arboretum, a wczoraj usłyszała o nim cała Europa.
– Szukamy drzew z najbardziej interesującą historią – podają organizatorzy konkursu.
Co zatem w historii leciwego drzewa szczególnie zachwyca?
– Jego historia jest nierozerwalnie związana z rokiem 1880, gdy właścicielem majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb. To za jego sprawą powstało Arboretum, a niewielki park zyskał sławę. W cieniu jego wielkiej korony nadal spotykają się pasjonaci, zjednoczeni podziwem dla natury – opowiada Jolanta Migdał z klubu Gaja, który organizuje krajowy etap plebiscytu.
Serce Ogrodu wygrał konkurs liczbą 39 158 głosów, drugie miejsce zajął natomiast francuski Płaczący Buk z Bayeux, który zdobył 24 807 głosów. Na trzecim miejscu z kolei znalazło się włoskie Oliwne Drzewo Tysiąca Lat z Luras, na którego oddano 13 933 głosy.
Kontynuacja zwycięskiej passy
Po raz trzeci z rzędu zwyciężyło polskie drzewo. Poprzednio był to 180-letni łódzki dąb Fabrykant, jeszcze wcześniej, zaś, 400 letni podlaski dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej.
– Bez pomocy wielu instytucji i osób z całej Europy nie byłoby możliwości, aby po raz trzeci polskie drzewo zdobyło prestiżowy tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Chciałbym wszystkim zaangażowanym bardzo podziękować, a w szczególności Make Life Harder. Bez Was nie byłoby zwycięstwa i tej wspaniałej promocji naszej ojczystej przyrody. Chciałbym też podziękować wszystkim moim współpracownikom i przyjaciołom Klubu Gaja, którzy wolontarystycznie pracują na rzecz konkursu – dodaje Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.
Organizatorem etapu europejskiego jest Environmental Partnership Association, którego siedziba mieści się w Brukseli.
Zobacz też: Dębowa inwestycja. Miasto zadba o drzewa rosnące wzdłuż ul. Olszewskiego.