Projekt budowlany nowego szpitala jest gotowy. Gdy inwestor otrzyma pozwolenie na budowę, ruszą prace. To nie tylko największa w Polsce inwestycja w obiekt zdrowotny, ale i największa inwestycja samorządowa w kraju. Jej wartość wynosi ponad 1 mld 55 mln złotych.
Ukończono projekt nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Kolejnych kilka tygodni to czas na złożenie go, w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Inwestor ma nadzieję na oddanie placówki do użytku już w 2028 roku.
– To inwestycja w zdrowie Dolnoślązaków. Szpital powstaje nie tylko po to, by leczyć na poziomie godnym XXI wieku, ale też, by zapobiegać chorobom nowotworowym, by móc badać pacjentów. Liczymy, że pierwsi pacjenci będą mogli otrzymać pomoc w tym szpitalu już w 2028 roku, a rocznie w tej placówce będzie można wykonać 10 tys. zabiegów i procedur medycznych – powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa Dolnośląskiego.
Marcin Krzyżanowski piastujący urząd zastępcy marszałka zwrócił natomiast uwagę na fakt, że mamy obecnie do czynienia z kolejnym już etapem inwestycji. Wykonano dotychczas prace archeologiczne i ziemne na terenie, który przeznaczono pod budowę.
– Projekt budowlany trafi teraz do urzędu miejskiego, by mógł uzyskać pozwolenie na budowę. Gdy tak się stanie ruszy inwestycja współfinansowana z pieniędzy samorządu i rządu, który wspiera tę realizację. Ważne, by skutecznie doprowadzić ją do końca, by nic nie zakłóciło tej inwestycji – zapowiada Krzyżanowski.
Nowy szpital onkologiczny w liczbach
Od architekta Zbigniewa Maćkowa, podczas konferencji dotyczącej budowy obiektu, redakcji Radia RMF 24 udało się dowiedzieć jakie parametry będzie posiadał nowy szpital onkologiczny. Ma on mieć 100 tys. m2 powierzchni, na których zmieści się 14 sal operacyjnych, 73 gabinety w przychodniach szpitalnych oraz 671 łóżek w pokojach dwu i jednoosobowych. Szpital ma zostać wyposażony w 26 oddziałów stacjonarnych. Jeśli zaś chodzi o lecznictwo ambulatoryjne, będzie mieć 30 takich jednostek. Dla porównania skali, warto dodać, że powierzchnia obiektu równa jest wielkości 14 boisk piłkarskich.
– Nowoczesny obiekt wpłynie na warunki i jakość pracy, co na pewno przyniesie efekty w leczeniu. Taka placówka powoli nam też szkolić lepiej i więcej młodych lekarzy. Ta inwestycja już przyciąga specjalistów z innych regionów. Nie mamy problemów z obsadą miejsc rezydenckich – zapewnił prof. Adam Maciejczyk dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.
Inwestor zapewnia, że od wielu miesięcy trwają trwają z magistratem konsultacje, które dotyczą budowy. Projekt, zgodnie z prawem, ma uzyskać akceptację i pozwolenie na budowę po 63 dniach.
Zobacz też: Remonty, rozbudowy i nowe parkingi P&R. Szykują się duże zmiany!.