Kto mógłby sobie wyobrazić, że wizje nowoczesnego Wrocławia, które nigdy nie zostały zrealizowane, mogłyby być projektowane przez tak wybitne postaci, jak Berg, May, Poelzig czy Kokoschka? Wyjątkowa wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu zabiera nas w fantomową podróż, o której napisał znany, architektoniczny magazyn.
Spektakularne wizje Wrocławia na początku XX wieku projektowali uznani architekci. Ich wizje, choć niezrealizowane, wciąż elektryzują i inspirują, a teraz możemy je podziwiać na wystawie „Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia” w Muzeum Architektury.
– Alternatywne wersje historii są na ogół bardzo pociągające. Możliwe warianty historycznych zdarzeń bywają jednak w zasadzie czystą fantazją bazującą na spekulacjach i pomijającą rządzący rzeczywistością przypadek. Inaczej jest w przypadku architektury i przestrzeni. Tu dysponujemy często nie tylko ogólnymi wizjami, ale też wyraźnie nakreślonymi projektami budynków i dzielnic, które nigdy nie powstały – pisze Kuba Głaz w tekście zatytułowanym „Interesujące gdybanie – fantomowy Wrocław w Muzeum Architektury”.
Czas na podziwianie tych niezwykłych wizji Wrocławia jest ograniczony — przed nami ostatnie dwa tygodnie wystawy „Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia” w Muzeum Architektury. Odwiedzenie ekspozycji możliwe jest do 21 kwietnia.