Ładowanie

Środki unijne zostaną przeznaczone m.in. na termomodernizację budynku IV LO we Wrocławiu

Wrocław dostał środki z UE. Czas na termomodernizację zabytkowych budynków szkolnych

26 kwietnia, 2024

Środki unijne zostaną przeznaczone m.in. na termomodernizację budynku IV LO we Wrocławiu Fot. UM Wrocławia

UE przyznała naszemu miastu maksymalną dotację na modernizację energetyczną trzech zabytkowych budynków szkolnych. Wartość inwestycji szacuje się na 14,5 mln złotych, z czego środki unijne pokryją 7,5 mln złotych. 

Unijny projekt nosi nazwę “Modernizacja energetyczna wybranych zabytkowych budynków oświatowych w Gminie Wrocław”. W jego ramach zostanie wykonany szereg prac. W tym termomodernizacja obiektu, remont elewacji, przebudowa bloku sportowego, docieplenie ścian oraz wymiana okien i drzwi. Całkowity koszt inwestycji to 14,5 mln złotych. Wartość dotacji wynosi zaś 7,5 mln złotych. Miasto wyda te środki na remont trzech placówek oświatowych:

  1. Liceum Ogólnokształcące nr IV przy ul. Świstackiego,
  2. Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 przy ul. Dawida, 
  3. Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przy ul. Wrocella.

– Są to placówki niezwykle ważne na edukacyjnej mapie Wrocławia. Placówki z tradycjami oraz wyjątkowymi wnętrzami, które wymagają termomodernizacji i remontu. Nie da się ukryć, że tego typu prace w zabytkowych przestrzeniach są niezwykle kosztowne. Dlatego cieszymy się, że udało nam się pozyskać unijne dofinansowanie i to w maksymalnej kwocie, jaka była do uzyskania mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Fot. UM Wrocławia

Modernizacja energetyczna obejmie trzy zabytkowe placówki oświatowe

– W tym przypadku mogliśmy złożyć tylko jeden projekt – i tak zrobiliśmy. Wystąpiliśmy też o maksymalną możliwą kwotę dofinansowania – i ją otrzymaliśmy. Jak również mogliśmy aplikować wyłącznie na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, które są zabytkiem. Wybraliśmy budynki, w których funkcjonują placówki oświatowedodaje Dorota Olearnik, dyrektorka Wydziału Zarządzania.

 Zarząd Inwestycji Miejskich zajmie się realizacją prac remontowych. 

 Mamy gotową dokumentację projektową wraz z niezbędnymi pozwoleniami, co było jednym z warunków otrzymania tego dofinansowania. Do końca tego roku sukcesywnie będziemy ogłaszać przetargi na realizację tych prac. Dla każdej szkoły osobny podaje Maciej Krzonkalla z Zarządu Inwestycji Miejskich.

 Zakończenie prac remontowych w ramach inwestycji planuje się na koniec wakacji 2025 roku. 

– Już nie możemy się doczekać kiedy ruszą prace remontowe. Wierzymy, że po ich przeprowadzeniu nasza placówka zmieni się nie do poznania. Ta termomodernizacja, to obecnie najważniejsza nasza „potrzeba remontowa”stwierdza Małgorzata Górny, dyrektorka IV LO we Wrocławiu.

 Miasto pozyskuje środki z zewnątrz na inwestycje w edukację

Wrocław nieustannie stara się uzyskać środki zewnętrzne i kiedy tylko pojawia się taka możliwość, wnioskuje o nie. Miasto w otrzymywaniu dotacji zewnętrznych, ma wysoką skuteczność, wynosi bowiem ona ponad 90%. 

Ostatnie 5 lat, to czas skutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych na projekty edukacyjne. A było i jest to niezwykle ważne biorąc pod uwagę, że subwencja oświatowa wynosi zaledwie ok. 50% wszystkich wydatków. A potrzeby są duże. Dzięki tym środkom możemy podwyższać jakość wrocławskiej edukacji – podkreśla Renata Granowska. 

Dofinansowanie projektów edukacyjnych w latach 2019-2024 w liczbach

Minione 5 lat to ok. 170 projektów edukacyjnych, których realizacja zakończyła się bądź wciąż trwa. W tym czasie miasto wydało na nie ok 381 mln złotych, z czego 200 mln pokryły fundusze zewnętrzne. 

Zobacz również: Przyszłość w rękach mieszkańców. Są pierwsi beneficjenci programu „Nasze podwórko”.

Tagi