Po zmroku, gdy miasto nabiera szczególnego klimatu, na skwerze przy zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej odsłonięty zostanie nowy pomnik. W środę, 8 maja, o godzinie 21, nastąpi uroczyste odsłonięcie monumentu Żołnierze Niezłomni. Kogo upamiętnia?
Żołnierze z pomnika, z tęsknotą za wolnością w oczach, próbują iść w różnych kierunkach, co stanowi metaforę dla całego pokolenia, które po II wojnie światowej znalazło się w dramatycznej sytuacji. Pomnik ten upamiętnia tych, którzy nie mają grobów, tych, których szczątki nie zostały odnalezione. To hołd dla bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę.
– Nie dane im było normalnie żyć i pracować dla Polski. Jedni – prześladowani przez przyniesioną na sowieckich bagnetach władzę – zostali wypchnięci poza nawias społeczeństwa, inni – nie godząc się na komunistyczną rzeczywistość – podjęli z bronią w ręku nierówny bój o wolną Polskę i ginęli na polu walki, w zasadzkach czy mordowani w komunistycznych katowniach, również we wrocławskim więzieniu przy ul. Kleczkowskiej – opowiada dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.
Pomnik stanął na nowo zagospodarowanym skwerze u zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej. Figury żołnierzy, przykryte szklanymi monumentami, oświetlone po zmroku, będą cieszyć oko przechodniów i przypominać o minionych czasach. Autorami tego wyjątkowego projektu są wrocławscy artyści, Tomasz i Konrad Urbanowiczowie z pracowni Archiglass. Ich wizja przekłada się na monumentalne dzieło sztuki, które w symboliczny sposób oddaje ducha walki i tęsknoty za wolnością. Teren skweru jest monitorowany.
Program uroczystego odsłonięcia pomnika Żołnierzy Niezłomnych
Wydarzenie rozpocznie się po zmroku, o godzinie 21:00. To właśnie wtedy oświetlone monumenty prezentują się najbardziej imponująco. O tej godzinie nastąpi przywitanie przybyłych i odśpiewanie hymnu państwowego.
Następnie przyjdzie czas na okolicznościowe przemówienia i oficjalne odsłonięcie pomnika przez mjr Wandę Kiałkę, łączniczkę i sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK, uczestniczkę operacji “Ostra Brama”, sanitariuszkę powojennego oddziału Sergiusza Kościałkowskiego “Fakira”, więźniarkę Workuty, po zwolnieniu z zesłania w 1956 roku mieszkankę Wrocławia.
Uroczystość zakończy złożenie kwiatów.