Ładowanie

Wzrost “złotej algi” w Odrze: Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza pierwszy stopień zagrożenia

18 maja, 2024

Fot. Odra zdjęcie ilustracyjne

W tym tygodniu zaobserwowano wzrost “złotej algi” w wodach Odry, poinformował Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska (ZZK MKiŚ). W związku z tym przypisano pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej Wrocławia, w Łanach.

Ministerstwo podało, że 16 maja odbyła się narada ZZK MKiŚ, aby dostosować rekomendacje do dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Służby wojewodów oraz pracownicy Wód Polskich prowadzą codzienne wizje terenowe, a zespoły zarządzania kryzysowego pozostają w bieżącym kontakcie.

Pojawienie się “złotej algi” w Odrze wynika ze spływu z Kanału Gliwickiego. Eksperci wskazują, że w dynamicznym nurcie rzeki rozwój algi jest ograniczony, ale niskie przepływy Odry od początku maja zwiększają ryzyko. Główny Inspektorat Środowiska zwiększył częstotliwość monitoringu, a ZZK MKiŚ zebrał się dwa razy w tym tygodniu, aby aktualizować zalecenia.

14 maja odbyła się narada ZZK MKiŚ z udziałem przedstawicieli resortów infrastruktury i przemysłu, Wód Polskich oraz wojewodów. Spotkanie prowadziła wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Zespół wydał rekomendacje, aby ograniczyć przedostawanie się “złotej algi” z Kanału Gliwickiego do Odry oraz minimalizować śluzowanie na kanale.

Kanał Gliwicki jest głównym siedliskiem “złotej algi”, a od 15 kwietnia regularnie przekraczany jest tam trzeci (najwyższy) stopień zagrożenia. Wysokie nasłonecznienie sprzyja toksycznym zakwitom glonu.

Ministerstwo zapowiedziało, że w maju planowana jest aplikacja środka ograniczającego rozwój “złotej algi” w Kanale Gliwickim, pod nadzorem Instytutu Ochrony Środowiska – PIB. Resort podkreśla, że sytuacja jest monitorowana na bieżąco.

Tagi