Ładowanie

Wrocław odzyskał Wiarę. XVII-wieczna rzeźba trafiła do Muzeum Narodowego. 

24 maja, 2024

Fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Facebook

Po II wojnie światowej z kościoła pw św. Marii Magdaleny zaginęła alabastrowa rzeźba. XVII-wieczna figura przedstawia uosobienie Wiary. Po wielu latach wróciła do Wrocławia.

Personifikacja Wiary została zarejestrowana w bazie strat wojennych, którą prowadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Posiadaczka rzeźby, w 2023 roku zaproponowała Muzeum Narodowemu, że może od niej odkupić dzieło. Dzięki ustaleniom dyrektora wrocławskiego oddziału muzeum, dr hab. Piotra Oszczanowskiego, okazało się, że zabytek pochodzi z epitafium wrocławskiego kościoła.Wówczas resort kultury dołożył wysiłków, aby jego ówczesna właścicielka zwróciła rzeźbę Skarbowi Państwa. 

Udało się ustalić dokładne pochodzenie figury. Mianowicie znajdowała się ona w częściowo ostałym do dziś epitafium Daniela von Anfanga Młodszego oraz jego żony Magdaleny. Można je zobaczyć na filarze między 12. a 13. kaplicą nawy północnej wrocławskiego kościoła. 

Co dalej stanie się z figurą? Pozostanie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Jak podaje Piotr Oszczanowski, XVII-wieczna alabastrowa rzeźba była chlubą kościoła pw św. Marii Magdaleny. Zwraca także uwagę, że mógł ją wykonać sam Gerhard Hendrik. 

XVII-wieczna rzeźba "Wiara"

Fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Facebook

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie ustaje i wciąż poszukuje utraconych dzieł z polskich kolekcji publicznych, prywatnych i kościelnych. Dotychczas udało się już odzyskać ponad 700 zabytków. 

Warto wspomnieć o dziełach, które odzyskano dzięki współpracy ministerstwa i osób związanych z wrocławskim muzeum. Są to m. in. obrazy “Opłakiwanie Chrystusa”, “Via Cassia koło Rzymu, “Św. Iwo wspomaga Biednych czy “Historia Apolla i Dafne”. Stoją za nimi odpowiednio tacy malarze jak Lucas Cranach Starszy, Oswald Achenbach, Jacob Jordaens oraz Abraham Bloemaert.

Zobacz także: Fragment wojennego pomnika z XIX wieku znaleziony na Muchoborze Wielkim.

Tagi