Trwa kilkuetapowy remont 90-letnich Mostów Uniwersyteckich. Mimo szeregu koniecznych do wykonania prac, nie będą one stanowiły większego problemu w poruszaniu się przeprawą. W planach jest poprawa stanu technicznego i wyglądu tego szlaku komunikacyjnego.
Z początkiem czerwca rozpoczną się prace w ramach kolejnego etapu remontu Mostów Uniwersyteckich we Wrocławiu. W pierwszej kolejności, prace obejmą konstrukcję oraz remont chodników. W tym czasie więc, jezdnię i torowisko ominą utrudnienia w ruchu. Będą jedynie dotyczyć rowerzystów oraz pieszych. Chodnik po stronie wschodniej, który mieszkańcy z pewnością kojarzą dzięki znajdującemu się na nim balkonowi i pomnikowi Powodzianki, będzie zamknięty. Piesi i rowerzyści będą więc mogli poruszać się chodnikiem po drugiej stronie jezdni. Z myślą o nich także, wykonawca uruchomi dodatkowe przejście za wylotem ul. Cybulskiego.
Remont spowoduje, że znikną z Mostów Uniwersyteckich niewygodne, różowe płytki. Prace mają na celu nie tylko poprawę stanu technicznego ale i przywrócenie przeprawie walorów estetycznych. Nie będzie już nie zachęcających wyglądem balustrad ani wykwitów korozji.
Remont Mostów Uniwersyteckich – jakie prace przewiduje?
Do poprawy stanu popularnego szlaku komunikacyjnego potrzebny jest szereg prac. Wśród nich; wydzielenie indywidualnych potoków ruchu poprzez zastosowanie różnego rodzaju nawierzchni. Oprócz tego, wykonawca zastąpi istniejącą nawierzchnię chodników płytami granitowymi, które m. in. dla wygody i bezpieczeństwa pieszych będą w ich części uszorstnione. Wreszcie, nastąpi także ułożenie nawierzchni bitumicznej w części rowerowej. Jeżeli zaś chodzi o przewidywane roboty, należy do nich przede wszystkim naprawa podpór, wykonanie nowej płyty podchodnikowej oraz zabezpieczenie antykorozyjne powierzchni betonowych. Do tego, elementy konstrukcji stalowych wymagają oczyszczenia i zabezpieczenia korozyjnego. Blachy gzymsowe zaś, ulegną wymianie. Łożyska natomiast potrzebują oczyszczenia, konserwacji i regulacji. Balustrady, z kolei spotkają się z naprawą, uzupełnieniem ich brakujących elementów i zabezpieczeniem antykorozyjnym. W końcu, oprawy oświetleniowe obiektu pójdą do wymiany.
Inwestycja kosztuje około 11,5 mln złotych. Wykona ją natomiast spółka Pimin z Krakowa. Całość remontu potrwa do końca 2025 roku.
Zobacz również: Rozpoczęła się modernizacja Liceum Ogólnokształcącego nr VII.