Festiwal Księżnej Daisy to wydarzenie, które łączy muzykę kameralną i teatr. W najbliższy czwartek 27 czerwca zawita ponownie do Wałbrzycha i potrwa do niedzieli 30 czerwca. 21. edycję festiwalu organizuje Filharmonia Sudecka, a w jego wydarzeniach uczestniczyć będzie można w czterech różnych lokalizacjach. Artyści wystąpią więc w wałbrzyskiej filharmonii, na Zamku Książ, w Kościele Zbawiciela w Wałbrzychu oraz w Kinie Zdrowie w Sokołowsku.
Już pod koniec tego tygodnia w dniach od 27 do 30 czerwca, cały Wałbrzych wypełni atmosfera Festiwalu Księżnej Daisy. Jego dyrektorem artystycznym jest Marcin Markowicz, który zaprasza do przeżycia wydarzenia uwzględniając jego różne aspekty. Warto spojrzeć na sztukę kameralną w jej zakresie gatunkowym, stylistycznym i różnorodnym, co dodatkowo ułatwia różnorodny program festiwalu.
Festiwal Księżnej Daisy – muzyczno-teatralna kameralna podróż po epokach
Fesiwal Księżnej Daisy zainauguruje koncert upamiętniający twórczość Jana Krzeptowskiego “Sabały”. Artystyczny dorobek legendarnego górala w nietuzinkowy sposób przedstawi zespół Bastarda Trio. Posłużą się przy tym improwizacją i oryginalnym brzmieniem, którym chcą zachęcić do odkrycia na nowo folkloru polskiego Podhala. Osobami zaangażowanymi w ten projekt jest aktorka i wokalistka Anna Lobedan oraz skrzypek Marcin Markowicz.
Nie zabraknie jednak tradycyjnych elementów kameralistyki. Wprowadzi je zespół Shoven Quartet koncertem, którego program eksploruje język muzyczny trzech kompozytorów. Mimo dzielących ich lat, ich kwartety smyczkowe łączy idea wspólnego brzmienia. Shoven Quartet wykona zatem utwory Josepha Haydna, Andrzeja Panufnika i Claude’a Debussy’ego.
Słuchaczy marzących o podróży do “Złotej Warszawy lat 30.” zabierze duet Masecki & Markowicz. Ówczesna stolica promieniowała energią swingu i dixielandu, która wybrzmi podczas wykonania przez muzyków kameralnej wersji projektu Jazz Band Młynarski-Masecki. Program koncertu bogaty jest między innymi w kompozycje Henryka Warsa, Zygmunta Karasińskiego czy Szymona Kataszka.
Na jeszcze bardziej zaawansowaną podróż w przeszłość zaprasza Piotr Pawlak z Wrocławską Orkiestrą Barokową. Wydarzenie “Tajemnice fortepianu Chopina” to niezwykły koncert z udziałem autentycznego z czasów chopinowskich instrumentu, który poprzedzi prelekcja na temat historycznego fortepianu. Poprowadzą ją Marek Brach z Michałem Brulińskim.
Ci zaś, którzy chętniej odnajdują się we współczesnych klimatach, powinni wybrać się na pokaz teatralny “Mój własny rozwód”. Aneta Todorczuk wykona monodram Geraldine Aron, który reżyseruje Anna Gryszkówna. Jak mówią organizatorzy, można go interpretować jako “perypetie Bridget Jones dziesięć lat później”. Słodko-gorzką opowieść o rozpaczy, nadziei i walce o siebie uzupełnia muzyka.
Więcej informacji oraz program festiwalu znajdziesz na stronie filharmonii.
Partnerami Festiwalu są: Zamek Książ w Wałbrzychu, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wałbrzychu, Fundacja Sztuki Współczesnej IN SITU.
Festiwal finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Gminy Wałbrzych.
Zobacz również: Wrocław Summer Classics 2024. Letni festiwal muzyki klasycznej.