Ładowanie

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych

Wrocławski Pomnik Żołnierzy Niezłomnych najlepszym dziełem sztuki? Głosujmy!

26 czerwca, 2024

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych Fot. ARCHIGLASS, Facebook

Wrocławska instalacja rywalizuje o nagrodę publiczności w prestiżowym konkursie CODAawards 2024, który wyróżnia najlepsze dzieła sztuki w architekturze i przestrzeni publicznej na całym świecie. Pomnik Żołnierzy Niezłomnych, stworzony przez artystów szkła Tomasza i Konrada Urbanowiczów z wrocławskiej pracowni Archiglass, zdobył nominację. Głosowanie trwa do 2 lipca. Zobacz, jak wziąć w nim udział. 

Na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Borowskiej, Glinianej i Dyrekcyjnej znajduje się dziewięć postaci żołnierzy odlanych ze szkła.   Każda z nich jest zaś zatopiona w szklanym prostopadłościanie i podąża w innym kierunku. Ta sugestywna instalacja autorstwa Tomasza i Konrada Urbanowiczów symbolizuje sytuację całego pokolenia, które po 1945 roku znalazło się w sytuacji, w której nie pozostała im nawet nadzieja. 

Autorami projektu i wykonawcami pomnika są artyści z wrocławskiej pracowni Archiglass. Ich prace są dobrze znane mieszkańcom Wrocławia. Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska mogą kojarzyć choćby szklane jajo będące portiernią w sieni łącznika między Uniwersytetem Wrocławskim a Kościołem Uniwersyteckim. Inną znaną ich pracą jest szklany portal Pasażu pod Błękitnym Słońcem na rynku. Projekty Archiglass można podziwiać także w Warszawie, gdzie ich szklane dekoracje zdobią budynek Sądu Najwyższego. O Urbanowiczach jest głośno także za granicą, np. w Strasburgu, gdzie na dziedzińcu Parlamentu Europejskiego można podziwiać ich rzeźbę „Zjednoczony Świat”. 

W 2021 roku Tomasz Urbanowicz został laureatem w dziedzinie kultura/sztuka/dizajn w plebiscycie 30 Kreatywnych Wrocławia. Rok później, wraz z synem Konradem, otrzymał nagrodę CODAaward w kategorii „Liturgical” za projekt „Duch palatium” na poznańskim Ostrowie Tumskim.

Głosowanie i Wyniki

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych wybrano jako jedno ze 100 najlepszych dzieł sztuki w przestrzeni publicznej na świecie w konkursie CODAawards 2024. W każdej z 10 kategorii profesjonalne jury wybierze zwycięzcę, ale publiczność również może wytypować najlepszą realizację w głosowaniu online.

Wrocławianie mogą oddać swój głos na „Anti-Soviet Partisans Memorial” do 2 lipca do godziny 23:59 na na stronie CODAawards 2024. Wyniki konkursu poznamy pod koniec sierpnia.

Zobacz również: Javier Solana wprowadzał Polskę do NATO. Teraz otrzymał nagrodę JNJ.

Tagi