Z początkiem sierpnia ruszy dla wrocławian możliwość wnioskowania o przyznanie bonu energetycznego. Dzięki temu, osoby oraz rodziny o niższych dochodach mogą liczyć na wsparcie finansowe. Sprawdź, jakie są kryteria, jakiej wysokości dofinansowanie można uzyskać oraz gdzie złożyć wniosek.
Bon energetyczny to rozwiązanie mające na celu wyjście naprzeciw osobom, które najmocniej odczują wzrost cen energii. Od 1 lipca nie obowiązuje już bowiem tarcza antyinflacyjna, co oznacza, że rachunki za energię będą wyższe. Jak podają przepisy, każdy użytkownik w gospodarstwie domowym zapłaci 500 zł za MWh. Jak szacuje Urząd Regulacji Energetyki, oznacza to wzrost rachunku za prąd o 27,5 złotych miesięcznie.
– Wniosek o przyznanie bonu energetycznego trzeba złożyć w terminie od dnia 1 sierpnia do dnia 30 września tego roku. Na jego rozpatrzenie mamy 60 dni od dnia jego prawidłowego złożenia. Przyznanie bonu energetycznego będzie zależało od progu dochodowego na osobę w rodzinie, a wysokość tego świadczenia od liczby osób w gospodarstwie domowym – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Andrzej Mańkowski.
Bon energetyczny – komu przysługuje i w jakiej wysokości
Aby otrzymać bon energetyczny należy spełniać określone kryteria dochodowe. W przypadku gospodarstwa jednoosobowych jest to 2500 złotych na osobę, w wypadku większych gospodarstw zaś, kwota ta wynosi 1700 złotych na osobę. Wyliczenie będzie odbywać się na podstawie dochodów z 2023 roku.
Dodatkowo ustawa przewiduje, że każda złotówka przekroczenia limitu dochodu będzie skutkowała zmniejszeniem wartości bonu o tej samej równowartości. Jest to tzw. zasada „złotówka za złotówkę”. Dzięki temu bon będzie mógł być przyznany również wtedy, kiedy zostanie przekroczone kryterium dochodowe.
Wysokość bonu zależy od wielkości gospodarstwa domowego. Jednoosobowe otrzyma 300 złotych, 2 lub 3-osobowe może zaś liczyć na bon w wysokości 400 złotych. 4 oraz 5-osobowemu przysługiwać będzie 500 złotych, 6-osobowemu lub większemu natomiast 600 złotych.
Jak podaje dyrektor MOPS, przewiduje się złożenie przez mieszkańców Wrocławia ok. 15000 wniosków. Ostrzega jednak, że nie będą rozpatrywane te złożone po 30 września, czyli po upłynięciu terminu. Dodatkowo, zaznacza, że przyznanie bonu nie wymaga wydanie decyzji, ale odmowa jego przyznania już tej decyzji wymaga.
Gospodarstwa używające elektryczne ogrzewanie domowe mogą liczyć na dwukrotnie wyższy bon. Będzie więc im przyznawane od 600 do 1200 złotych. Środki na wypłatę bonów pochodzą z budżetu państwa.
Gdzie złożyć wniosek?
Zadanie realizacji bonu energetycznego należeć będzie do Działu Świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Aby usprawnić obsługę, wnioski będzie można składać w kilku lokalizacjach MOPS. Oto ich lista:
- Biuro Obsługi Klienta nr 1 przy ul. Hubskiej 30-32,
- Biuro Obsługi Klienta nr 2 przy ul. Namysłowskiej 8,
- Siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Strzegomskiej 6,
- Siedziba Zespołu ds. Osób w Kryzysie Bezdomności i Uchodźców przy ul. Zachodniej 3,
- Siedziby Terenowej Pracy Socjalnej:
- Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 1, ul. Braniborska 6-8,
- Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 2, ul. Średzka 42,
- Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 3,ul. Nowowiejska 10,
- Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 4, ul. Oficerska 9A,
- Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 5, ul. Kniaziewicza 29,
- Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 6, ul. Kamieńskiego 190.
Program KAWKA Plus
Poza bonem energetycznym, mieszkańcy Wrocławia mogą liczyć na dopłaty do rachunków za energię w ramach miejskiego programu KAWKA Plus. Ta możliwość dotyczy tych, którzy wymienili kopciuchy na ogrzewanie ekologiczne.
Jak podaje UM Wrocławia, Lokalny Program Osłonowy to system dopłat do rachunków za ogrzewanie dla osób, które wymieniły piec węglowy na ekologiczne źródło ciepła: elektryczne, gazowe, miejskie lub olejowe. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców Wrocław wydłużył programy wsparcia do 2028 roku. To oferta dla najemców lokali komunalnych i właścicieli prywatnych mieszkań i domów, którzy wymienili piec po 1 stycznia 2018 roku. W tym przypadku warunkiem ponownie są kryteria dochodowe i wynoszą mniej niż 3 000 zł netto na osobę w rodzinie. Kwota ta w przypadku mieszkania samemu wynosi 4268 złotych. Należy pamiętać, że dopłatę przyznaje się raz na pół roku. Po upływie tego czasu, konieczne jest ponowne złożenie wniosku. Kwotę dopłaty oblicza się na podstawie wysokości dochodu oraz wielkości mieszkania i rodzaju ogrzewania. Dopłatę wypłaca się wprost na konto bankowe dostawcy ciepła.
1 lipca 2024 r. wchodzą w życie zapisy uchwały antysmogowej, którą uchwalił Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Wprowadza ona zakaz używania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas. Wrocławski magistrat przypomina, że każdy, kto jeszcze nie wymienił pieca może to zrobić korzystając z miejskiego dofinansowania i rządowych dotacji.
KAWKA Plus to miejski program dopłat do wymiany pieców we Wrocławiu na ekologiczne źródło ciepła. Osoba, która wymieni nieekologiczny piec, może dostać do 8000 złotych zwrotu kosztów montażu nowego źródła ciepła.
Więcej informacji na temat dopłat i możliwości łączenia ich z programem KAWKA plus znajdziesz w tym miejscu.
Zobacz również: Zmiany w projekcie nowego budynku na miejscu Solpolu. Będzie bardziej „wrocławski”.