Specjaliści wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego pracują nad aplikacją, która pomoże mniej doświadczonym medykom na ocenę stanu zdrowia dziecka. Te i inne wątki zostaną poruszone podczas konferencji “MedTech czy TechMed? Driven by AI”, która odbędzie się we wtorek 28 maja.
28 maja odbędzie się konferencja naukowa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu “MedTech czy TechMed? Driven by AI”. Poruszone podczas niej będą rozmaite projekty, a wśród nich nowinka ze świata innowacji i medycyny. Specjaliści z UMW są w trakcie opracowania aplikacji, w której Sztuczna Inteligencja pomoże ocenić stan zdrowia dziecka. Dzięki temu, lekarze lub ratownicy medyczni z mniejszym doświadczeniem łatwiej będą mogli ocenić, czy młodym pacjentom potrzebna jest natychmiastowa pomoc.
Aplikacja będzie wsparciem dla początkujących medyków
Aplikacja ma przede wszystkim pomóc początkującym lekarzom. Ci zaś, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, bez problemu rozpoznają ich stan zdrowia. Pediatrzy i Neonatolodzy doskonale znają znaczenie wyrażenia “ill appearance”. Chodzi w nim o wygląd osoby chorej czy takiej, która sprawia wrażenie ciężko chorej. Specjalistom wystarczy niekiedy “pierwszy rzut oka”, aby ocenić, jakiego postępowania wymaga jego mały pacjent. Jednak w przypadku, gdy medycy nie mają jeszcze wyrobionej takiej umiejętności, a staje przed nimi konieczność podjęcia kluczowej decyzji, przydaje się dodatkowa opinia.
– Sztuczna inteligencja nie postawi diagnozy, nie takie będzie zadanie narzędzia, które tworzymy. Aplikacja nie zastąpi również lekarza na izbie przyjęć. Ona ma wyłącznie pomóc pracownikom ochrony zdrowia w podejmowaniu decyzji w obszarze, w którym trudno przekazać wiedzę w klasyczny sposób, ponieważ wymaga doświadczenia – wyjaśnia pomysłodawczyni projektu dr Kamila Ludwikowska z Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UMW.
Według europejskich danych, 4-6% dzieci, które trafiają na izby przyjęć wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Z kolei u 20% z nich, występuje konieczność hospitalizacji oraz dalszej diagnozy.
– Oznacza to, że wielu hospitalizacji można byłoby uniknąć. Co więcej, okazuje się, że lekarze dyżurujący na szpitalnych oddziałach ratunkowych czy w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, znacznie częściej mają do czynienia z dziećmi w dobrym stanie. Wielu nie doświadczyło i prawdopodobnie nieprędko doświadczy na przykład kontaktu z maluchem chorym na sepsę meningokokową, która jest rzadką chorobą. Wszyscy powinni być jednak gotowi, aby zająć się pacjentem z tym czy innym mniej powszechnym, ale groźnym schorzeniem – dodaje dr Kamila Ludwikowska.
Sztuczna Inteligencja poszerza możliwości w diagnostyce i dydaktyce
Z dobrymi wiadomościami w kontekście redukowania zapadania pacjentów na choroby zakaźne przychodzi profesor Leszek Szenborn. Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii Chorób Infekcyjnych UMW zauważa, że z każdym rokiem wzrasta liczba zaszczepionych dzieci.
– Te schorzenia całkowicie nie znikną, ale lekarze, zwłaszcza młodzi, rozpoczynający pracę, nie będą mieli wystarczającego doświadczenia w ich rozpoznawaniu. Podobnie jak obecnie specjaliści, którzy nie zajmują się nimi na co dzień. Właśnie w takich sytuacjach może przyjść z pomocą nasza aplikacja – tłumaczy prof. Leszek Szenborn – Narzędzie, które tworzymy może być też przydatne w dydaktyce. Przyszli lekarze będą mogli zobaczyć, jak wygląda i zachowuje się dziecko z różnym nasileniem problemów medycznych i w przyspieszony, kontrolowany sposób zdobyć doświadczenie w zakresie oceny ogólnego stanu pacjenta pediatrycznego, a następnie zweryfikować swoje umiejętności dzięki dedykowanej temu aplikacji. Chcę jednak podkreślić, że AI ma nas jedynie wspierać, a nie wyręczać – dodaje.
Twórcy aplikacji mają teraz za zadanie zgromadzenie materiału filmowego. Będą na nim nagrania młodych pacjentów w różnych stanach zdrowia oraz z różnymi objawami. Może się to spotkać z pewnym oporem ze strony rodziców tych dzieci. Jednak doktor Kamila Ludwikowska uważa, że warto, aby zrozumieli, że to działanie pozwolić ma na lepsze i dokładniejsze diagnozy w przyszłości ich pociech i nie tylko.
– Mamy nadzieję że ewentualny opór zniknie, gdy wyjaśnimy, że nagrania będą anonimowe oraz pozwolą naszym młodszym kolegom nabywać wprawy w ocenianiu stanu pacjentów, oszczędzając czas ekspertów, których doświadczenie, dzięki aplikacji, może zostać wielokrotnie wykorzystane – mówi lekarka.
Konferencja naukowa “MedTech czy TechMed? Driven by AI”
Zagadnienia dotyczące współpracy klinicystów i naukowców z biznesem oraz kwestia rzetelnych danych medycznych to wątki, o których będzie mowa podczas organizowanej przez uczelnię pierwszej tak szeroko poświęconej zagadnieniom sztucznej inteligencji w medycynie i nauce konferencji “MedTech czy TechMed? Driven by AI”. Jej uczestnicy zastanowią się, na ile cyfryzacja polskich placówek medycznych umożliwia korzystanie z nowych technologii i rozwiązań oferowanych przez AI. W programie także dyskusja na temat kształcenia kadr medycznych, które miałyby wykorzystywać dostępne innowacje. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 28 maja na Wydziale Farmaceutycznym uczelni przy ul. Borowskiej 211. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zobacz również: Pierwsza w Polsce Miejska Farma zaopatrzy wrocławskie żłobki w warzywa z ekologicznej uprawy.