Andrzej Kosendiak rozpoczyna kolejną kadencję na stanowisku dyrektora Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Podczas dzisiejszego spotkania opowiadał o artystach z Ukrainy, którzy zagrają na Festiwalu Wratislavia Cantans, finansach obiektu oraz repertuarze NFM.

8 września odbyło się spotkanie prasowe, podczas którego Andrzej Kosendiak opowiedział o zbliżających się wydarzeniach w NFM, a także o planach, pomysłach i bieżącej sytuacji ekonomicznej, która bezpośrednio wpływa na pracę obiektu. Rozmowę z Dyrektorem poprowadził Grzegorz Chojnowski, Szef Radia Wrocław KULTURA.
Partnerstwo NFM z zagranicznymi instytucjami
Na spotkaniu Andrzej Kosendiak relacjonował, że zainteresowanie polską muzyką poza granicami kraju jest duże. Jej rozpowszechnienie jest realne dzięki budowaniu relacji z innymi instytucjami. Udział NFM na zagranicznych festiwalach i wydarzeniach możliwy jest nawet bez wsparcia finansowego ze strony rządu. W Nowym Jorku promocja polskiego jazzu odbyła się ostatnio za sprawą środków amerykańskich. Również udział w przedsięwzięciach organizowanych w Wilnie na Litwie oraz w Lublanie w Słowenii został sfinansowany przez partnerów zagranicznych. W przyszłości Narodowe Forum Muzyki będzie też współpracować z filharmonią berlińską.
– Trzeba zbudować sobie partnerstwo instytucji, które rozumieją, że my mamy taki potencjał, takie zespoły i takich artystów, którzy mogą być partnerami dla innych festiwali, miejsc, orkiestr. Jeśli ktoś uzna w nas partnera, doprowadza do takiej sytuacji, że wcale nie trzeba góry pieniędzy rządowych. Choć one by się przydały, bo można by wtedy na wielką skalę zrobić program. – mówił Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Ukraińscy artyści w NFM
18 września na zakończenie Festiwalu Wratislavia Cantans widzowie będą mogli usłyszeć oratorium „Wyraj” Ołeksandra Szymki. Artysta komponował już po pierwszej inwazji Rosji na Ukrainę, gdy został napadnięty Krym. Jego utwory zagrają ważne dla ukraińskiej kultury grupy – BOŻYCZI oraz Narodowy Chór Ukrainy „Dumka”. Na estradzie pojawią się także Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej. Muzyków poprowadzi maestro Roman Rewakowicz, a partię sopranu wykona Tetiana Zhuravel.
– Chcieliśmy zaprosić artystów ukraińskich, żeby pokazać to co się tam dzieje jeśli chodzi o twórców, kompozytorów. To bardzo duże przedsięwzięcie na bardzo duży aparat wykonawczy. Cieszę się, że pandemia nie pokrzyżowała nam planów i na estradzie będzie prawie 100-osobowa orkiestra i 100-osobowy chór i soliści. Z ciekawością przyjdę na koncert posłuchać, co gra w duszy kompozytor ukraiński w czasach, kiedy trwa wojna. To duża radość, że artyści z Ukrainy przyjadą tutaj. – komentował Andrzej Kosendiak.
Zróżnicowany repertuar i trudna sytuacja finansowa
Narodowe Forum Muzyki nie zamyka się na jedną grupę odbiorców. Podczas tworzenia repertuaru pracownicy obiektu starają się poszerzać go o nowe pomysły, które mogłyby zaciekawić szersze grono. W wakacje w NFM odbywały się seanse kina organowego, które przyciągnęły dużą publiczność. Miejsce odwiedził też aktor John Malkovich, który we Wrocławiu wystawił spektakl „The Infernal Comedy: spowiedź seryjnego mordercy”.
– Pojawił się pomysł, żeby poszerzać repertuar o takie wydarzania jak taniec czy film, tam, gdzie przychodzi inna publiczność. To nie jest obiekt, który został wybudowany, tylko żeby grac Beethovena. – informował Andrzej Kosendiak.
Dyrektor Narodowego Forum Muzyki nie ukrywał, że obiekt czeka trudny czas. Sytuacja finansowa w okresie rosnącej inflacji nie jest korzysta dla instytucji kulturalnych. Ma on jednak nadzieję, że przy wspólnej pracy i dalszym zainteresowaniu publiczności, NFM nadal będzie mogło prosperować w pełni.
– Jestem z kontraktem w NFM na 5 następnych lat, w bardzo trudnym okresie finansowym, bo nie mamy pieniędzy. Ale z nadzieją, że z grupą, z która współpracuję i z publicznością tworzymy ważne miejsce, do którego można przyjść i poczuć wolność. – mówił Andrzej Kosendiak.