-3.6 C
Wrocław
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Apel samorządowców i związków zawodowych do rządzących. Co proponują zmienić?

WARTO PRZECZYTAĆ

31 sierpnia, z okazji 42. rocznicy porozumień sierpniowych w Gdańsku liderzy wspólnot lokalnych i przedstawiciele strony społecznej podpisali apel, w którym znalazło się 5 postulatów. Okrągły Stół Samorządowy dyskutował m.in. „Jak drożyzna zniszczy wspólnoty lokalne”. Częścią ruchu, który apeluje o wprowadzenie zmian jest stowarzyszenie Dolny Śląsk Wspólna Sprawa.

Podpisanie apelu samorządowców i strony społecznej do rządzących, fot. Ruch samorządowy TAK! Dla Polski.

Debata samorządowców, związków zawodowych i pracowników zakładów komunalnych odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Obecny na niej był też wiceszef Komisji Europejskiej, który poinformował, że w ciągu siedmiu lat Polsce zostanie przyznanych sto miliardów euro z budżetu Europejskiego.

5 postulatów do zrealizowania

Główne postulaty liderów wspólnot lokalnych i przedstawicieli strony społecznej związane są równym traktowaniem mieszkańców miast i wsi, zwiększeniem nakładów na edukację, jak również otwartym dialogiem rządu z samorządowcami i stroną społeczną. W oficjalnym apelu, pod którym podpisało się ponad 200 samorządowców, przedstawicieli związków zawodowych i przedsiębiorstw komunalnych znalazły się następujące postanowienia:

1. Większy udział społeczności lokalnych w wypracowywanych przez nie dochodach. Wspólnie mówimy DOŚĆ okradaniu budżetów sołectw, gmin i powiatów – mówimy DOŚĆ ubożeniu rodzin pracowników!

2. Stały dialog rządu ze stroną samorządową i ze wszystkimi największymi centralami związkowymi, bo mamy świadomość coraz trudniejszej sytuacji płacowej i gospodarczej, a rzetelna, uczciwa rozmowa jest lepsza od protestów i paraliżu kraju!

3. Wsparcie dla wspólnot lokalnych, bo mieszkańcy i pracownicy nie mogą ponosić konsekwencji szkodliwej polityki monetarnej rządu a samorządy nie mogą pozostać same z 300-, 400-, 500-procentowymi podwyżkami dla miejskich przedsiębiorstw i instytucji dostarczających usługi Polkom i Polakom!

4. Zwiększenie nakładów na publiczną edukację!

5. Równe traktowanie mieszkańców miast i wsi, którzy ogrzewają swoje domy i mieszkania, nie tylko węglem!

Oficjalny dokument stworzony przez samorządowców, związkowców i przedstawicieli pracowników zakładów komunalnych.

Gigantyczny kryzys energetyczny

Podczas debaty rozmawiano o możliwych i spodziewanych problemach z zaopatrzeniem w ciepło. Samorządowcy, przedstawiciele związków zawodowych i przedsiębiorstw komunalnych są zdania, że już wcześniej można było podjąć działania, które uchroniłyby mieszkańców przed kryzysem.

Zobacz również:  Most Piaskowy przejdzie renowację. Miasto czeka na oferty projektu

Jako samorządowcy apelowaliśmy o to, aby strona rządowa zwróciła uwagę na to, w jakiej sytuacji znajduje się ciepłownictwo polskie, aby podjęła działania, które z całą pewnością – gdyby w odpowiednim czasie rząd polski zareagował na nasze apele – dzisiaj nie bylibyśmy w tak gigantycznym kryzysie. Nie jest bowiem rzeczą naturalną, że cena ciepła zmienia się w ciągu roku kilka razy i osiąga poziom, jakiego nigdy wcześniej nie osiągała – mówiła Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu.

Poprawa współpracy między liderami wspólnot lokalnych, a rządzącymi jest kluczowa. Wspólnie mogą oni poprawić warunki mieszkańców Polski, zarówno w miastach jak i na wsiach. O to zresztą apelują do rządzących krajem.

Bo nie jest rzeczą zwyczajną, że w przededniu sezonu ciepłowniczego przedsiębiorstwa ciepłownicze nie mają zakontraktowanej wystarczającej ilości węgla. Oczywiście przyczyn tego jest wiele, ale w końcu my – samorządowcy razem ramię w ramię ze stroną związkową nakłoniliśmy rząd Polski do przygotowania ustaw, które zabezpieczać mają mieszkańców, miliony Polek i Polaków, które staną się ofiarą tego kryzysu. Ale jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia i dzisiaj wspólnie przy okrągłym stole deklarujemy wolę współpracy. – dodała.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI