-3.6 C
Wrocław
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Arcybiskupstwo Wrocławskie nabyło kościół za 1 zł. Teraz można go kupić za 2,5 mln złotych

WARTO PRZECZYTAĆ

W 2003 roku Arcybiskupstwo Wrocławskie otrzymało kościół pofranciszkański w Brzegu za symboliczną złotówkę. Zabytkowy obiekt jest teraz wyceniany na 2,5 miliona złotych. Oferta sprzedaży została zamieszczona na popularnych portalach zajmującymi się nieruchomościami.

Historia dawnego kościoła franciszkańskiego w Brzegu  

Obiekt pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brzegu został wpisany do rejestru zabytków. Choć gotycki budynek od kilkuset lat nie służy do celów sakralnych to jest bardzo cenny przez swoją długoletnią historię i średniowieczną architekturę. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1285 r. Z czasem był on przebudowywany i przekształcany. W 1527 roku świątynię przejęło miasto i uczyniło z niej arsenał. W XX wieku obiekt pełnił funkcję ośrodka straży pożarnej i magazynów. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia na rzecz Ratowania Kościoła Pofranciszkańskiego w Brzegu zdecydowano się oddać zabytkowy budynek Arcybiskupstwu Wrocławskiemu.

Archidiecezja wrocławska chce sprzedać kościół

Według informacji zamieszczonych na portalu brzeg24.pl, miasto Brzeg w 2003 roku przekazało kościół pofranciszkański Arcybiskupstwu Wrocławskiemu. Koszt tej „transakcji” wyniósł symboliczną złotówkę. Archidiecezja wrocławska otrzymała obiekt o powierzchni 950 m kw. oraz przynależną działkę liczącą sobie 17,93 ara. Obiekt znajdujący się przy ul. Młynarskiej został odrestaurowany z funduszy pomocowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt prac wyniósł łącznie 1,7 mln złotych. W latach 2010-2013 zabezpieczono mury, wzmocniono fundamenty i odbudowano dach. Obecnie nieruchomość warta jest 2,5 miliona złotych. Oferta sprzedaży dostępna jest na portalach internetowych.

– Biorąc pod uwagę bliskość czynnych kościołów w Brzegu, w tej lokalizacji miasta nie znajduje uzasadnienia tworzenia nowego punktu, w którym sprawowane by były nabożeństwa – mówił ks. dr hab. Rafał Kowalski z wrocławskiej kurii.

Zobacz jak wygląda kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brzegu:

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI