9.2 C
Wrocław
sobota, 25 marca, 2023

Awarie Impulsów KD. Za odwołanymi kursami stoi ingerencja w systemy bezpieczeństwa

WARTO PRZECZYTAĆ

W ostatnim czasie podróżni, wybierający Koleje Dolnośląskie, spotkali się ze znacznymi utrudnieniami. Część połączeń została odwołana, a za inne zostały podstawione mniejsze pociągi, co sprawiło, że jeździły one przeładowane. Newag, producent Impulsów, poinformował o szeregu nieprawidłowości, wykrytych w pojazdach. 

fot. https://kolejedolnoslaskie.pl/

Sprawa awarii Impulsów jest o wiele poważniejsza niż zwyczajna usterka. Jak podaje Newag, ktoś zdemontował lub ingerował w działanie urządzeń odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w dwóch pociągach Kolei Dolnośląskich. Cel oraz okoliczności dokonania demontażu są nieznane, tak samo jak sprawca. Newag informuje również, że wykonawca przeglądu nie wyraził zgody na złożoną propozycję przesłania pojazdu do zakładu w Nowym Sączu, celem dokonania pełnej diagnostyki.

Ingerencja w pokonany dystans

Zmieniono również wskazania drogomierza, czyli urządzenia odpowiedzialnego za zliczanie dystansu pokonanego przez pojazd. Czyn ten podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

W związku z ingerencją we wskazania drogomierza pojazdu złożyliśmy zawiadomienie do organów ścigania o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa, o którym mowa w art. 306a Kodeksu Karnego – pisze Newag.

Problem nie dotyczy jedynie dolnośląskich Impulsów 

W województwie zachodniopomorskim również doszło do podobnej sytuacji. W jednym z tamtejszych pojazdów w trakcie przeglądu stwierdzono dokonanie dezintegracji systemów bezpieczeństwa pojazdu, w tym ingerencję w rejestrator prawny pojazdu oraz zmianę wskazań drogomierza. O tym również informuje Newag, ponownie dodając, że okoliczności oraz cel nie są znane. 

Analizy powyższych przypadków potwierdziły, że przyczyny niesprawności pojazdów nie leżą po stronie Newag, a są wynikiem czynności podejmowanych przez podmioty wykonujące usługi utrzymaniowe, bądź użytkowników. Podkreślamy, że bezpieczeństwo pasażerów oraz całego systemu kolei stanowi dla nas cel nadrzędny i nie zamierzamy akceptować prób przerzucania na nas odpowiedzialności za działania lub zaniechania podmiotów trzecich. – podsumowuje Newag. 

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI