3.4 C
Wrocław
środa, 7 grudnia, 2022

AWF im. Polskich Olimpijczyków – tak będzie nazywać się wrocławska uczelnia

WARTO PRZECZYTAĆ

Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu od października zmienia nazwę. Patronami uczelni będą Polscy Olimpijczycy.

Fot. materiały AWF Wrocław

Proces nadania imienia

Władze uczelni przez rok zabiegały o zmianę nazwy AWF Wrocław. Potrzebowały akceptacji wielu instytucji, w tym szefostwa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także przyjęcia stosownej ustawy przez posłów, senatorów i prezydenta. 13 lipca 2022 roku prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie nazwy Akademii Wychowania Fizycznego. Dzięki temu od jesieni patronami szkoły będą Polscy Olimpijczycy.

Uroczysta zmiana nazwy

26 września, podczas inauguracji roku akademickiego, odbędą się uroczystości związane z nadaniem imienia szkoły. Od 1 października uczelnia oficjalnie będzie nosiła nazwę Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że spotyka nas tak wielki zaszczyt, ale zdajemy sobie także sprawę, że jest to wielki obowiązek, związany z upamiętnianiem Polskich Olimpijczyków i popularyzacją ruchu olimpijskiego, z którego zawsze będziemy starali się wywiązywać z należytym zaangażowaniem i szacunkiem – napisano w komunikacie władz Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Olimpijscy patroni, a wśród nich absolwenci AWF

Dla społeczności akademickiej uzupełnienie nazwy uczelni jest dużą nobilitacją. W gronie ich absolwentów jest wielu sportowców, którzy mieli okazję reprezentować Polskę podczas igrzysk olimpijskich. Byli to m.in. kolarz Ryszard Szurkowski, pięściarz Zbigniew Pietrzykowski, strzelcy sportowi Renata Mauer-Różańska i Józef Zapędzki czy judocy Rafał Kubacki, Wiesław Błach, szpadzista Tomasz Motyka.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3