13.7 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Powstały badania na temat szczęścia mieszkańców polskich miast. Jest Wrocław!

WARTO PRZECZYTAĆ

Firmy ThinkCo oraz Otodom przedstawiają projekt społeczny Szczęśliwy Dom. Ma on za zadanie zwiększyć pewność ludzi w zakresie podejmowania decyzji na rynku nieruchomości. Przeprowadzone przez nich badanie poziomu szczęścia mieszkańców poszczególnych polskich miast uwzględnia również Wrocław. Jak żyje się wrocławianom?

Badanie uwzględnia samopoczucie mieszkańców w swoich miastach oraz w swojej najbliższej okolicy. Osobom szukającym swojego miejsca zamieszkania może ono pomóc w trafnym wyborze miasta lub dzielnicy, w której zakupią dom.

Czy wrocławianie czują się szczęśliwi w swoim mieście?

64% mieszkańców deklaruje, że czują się szczęśliwi we Wrocławiu. Co czwarta osoba uważa, że jest „maksymalnie szczęśliwa”. Najwyższy odsetek szczęśliwych znajdziemy w grupie wiekowej 51–60 lat, który wynosi 74%, a najniższy wśród osób po 70 roku życia. W tej grupie wiekowej procent szczęśliwych osób wynosi 55%.

Gdy patrzymy na odsetek osób nieszczęśliwych we Wrocławiu z podziałem na płeć, wychodzi na to, że jest ich więcej wśród mężczyzn. Według badań, szczęścia z mieszkania we Wrocławiu nie odczuwa 22% mężczyzn oraz 9% kobiet.

Miasto rozrywki i kultury

Aspektami przemawiającymi za pozytywnym odbiorem Wrocławia jako miejsca zamieszkania jest przede wszystkim dostęp do rozrywki i kultury, wskazany przez 43% mieszkańców. Jest to wynik najwyższy w Polsce, na równi z Krakowem.

Najwięcej zadowolonych z kultury i rozrywki jest wśród osób do 24 roku życia.

Komunikacja we Wrocławiu

Odsetek osób niezadowolonych z komunikacji jest wyższy niż tych, które oceniają ją pozytywnie. Wśród ankietowanych 30% wskazało wrocławską komunikację za aspekt pozytywny, a 34% za negatywny. Wrocław i Łódź to jedyne miasta w Polsce z takim wynikiem.

Dzielnica, w której mieszkańcom żyje się najlepiej

Badanie wykazuje, że największe szczęście zarówno z zamieszkiwania miasta, jak i okolicy czują mieszkańcy osiedli położonych na Wielkiej Wyspie (Biskupin, Sępolno, Dąbie, Zacisze, Zalesie). W Polsce nie ma innej dzielnicy z równie wysokim odsetkiem (91%) osób szczęśliwych w swoim mieście. Mieszkańcy Wielkiej Wyspy są zadowoleni ze swojej okolicy, najbardziej lubią stan środowiska naturalnego oraz skomunikowanie z resztą miasta.

Zobacz również:  Pociągiem na Urbancard bez porozumienia. Miasto punktuje działania stron konfliktu
fot. projekt Szczęśliwy Dom

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI