Ładowanie

Barbara Labuda kandydatką do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia

12 stycznia, 2024

Fot. Tomasz Hołod.

Civitate Wratislaviensi Donatus”, czyli tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia od lat przyznaje Rada Miejska Wrocławia. Wśród uhonorowanych osób znajdują się wybitne, odgrywające istotną rolę w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym postacie. Do tego grona dołączy zapewne jedna z ikon walki o demokrację – Barbara Labuda.

Kandydaturę Barbary Labudy popierają wszystkie środowiska zrzeszone wokół prezydenta Wrocławia w Radzie Miejskiej (Klub Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa, Platforma Obywatelska, radni Nowej Lewicy).

Barbara Labuda urodziła się w 1946 roku w leżącym niedaleko naszego miasta Żmigrodzie. Z wykształcenia jest romanistką i doktorem nauk humanistycznych. To właśnie we Wrocławiu ukończyła studia Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie później na tej uczelni rozpoczęła pracę. W latach 1975–1979 zajmowała się prowadzeniem biblioteki wydawnictw emigracyjnych i niezależnych we Wrocławiu, a następnie współpracowała z Komitetem Obrony Robotników. Jej zaangażowanie oraz wstąpienie do „Solidarności” bezpośrednio przełożyło się na udział we wrocławskich strajkach podczas stanu wojennego.

W 1983 roku za jej demokratyczne poczynania skazano ją na karę pozbawienia wolności, którą odbywała między innymi we Wrocławiu. Na mocy amnestii została zwolniona z aresztu, jednak z przyczyn politycznych utraciła dotychczasową pracę.

Fot. Instytut Wiedzy Waleologicznej.

Kilka lat później, przy zmianie ustroju w Polsce, została posłanką na sejm kontraktowy, a następnie pełniła funkcję ministra w Kancelarii Prezydenta RP i ambasadora Polski w Luksemburgu.

Wszystkie te osiągnięcia są potwierdzeniem, że uhonorowanie jej tytułem „Civitate Wratislaviensi Donatus” jest w pełni uzasadnione.

Walka o wolność i demokrację to coś, co we Wrocławiu jest niezwykle ważne. Udowadnialiśmy to nie jeden raz, tak samo jak pani Barbara Labuda. To między innymi dzięki jej działaniom w opozycji demokratycznej możemy żyć w wolnej Polsce. Całkowicie zgadzam się z jej kandydaturą, bo głęboko wierzę, że jej obecność wśród Honorowych Obywateli Wrocławia będzie jednym z symboli wolności w naszym mieście – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Barbara Labuda podkreśla, że jest mocno związana z Wrocławiem za sprawą swojej wieloletniej walki o wolność.

Wrocław to moje miasto, tu studiowałam na uniwersytecie, na którym później zresztą wykładałam. Tu wspólnie w latach 80. szukaliśmy dróg ku wolności. Obserwuję miasto i to jak się zmienia, jak staje się na wskroś europejskie. Będzie mi bardzo miło, jeśli znajdę się w gronie osób takich jak Olga Tokarczuk, Urszula Kozioł, Vaclav Havel czy Karol Modzelewski, choć nigdy nie przyszło mi do głowy, by o to zabiegać – mówi Barbara Labuda.

Rada Miejska Wrocławia jest zgodna co do nadania tego tytułu, a o tym świadczy chociażby aprobata różnych środowisk politycznych.

– Jestem niezwykle zadowolony, to jest wspaniały wybór. Środowiska świeckie, lewicowe, a przede wszystkim środowiska kobiece z Kongresem Kobiet na czele od lat zabiegały o uhonorowanie Barbary Labudy tym tytułem i bardzo dobrze, że w końcu się tego doczekaliśmy — mówi wiceprezydent Wrocławia Bartłomiej Ciążyński.

Z kolei radny Michał Młyńczak podkreśla znaczenie samego tytułu oraz wymagania, które trzeba spełniać, aby go otrzymać.

Honorowy obywatel Wrocławia to bardzo istotne odznaczenie, przyznawane osobom o wybitnych osiągnięciach, nieskazitelnej przeszłości i także mocno związanym z naszym miastem. Kandydatura pani Barbary Labudy spełnia wszystkie te wymagania i jest rękojmią, że to wybór jak najbardziej właściwy — dodaje przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miejskiej Wrocławia Michał Młyńczak.

Jarosław Krauze podkreśla natomiast wartość historyczną, jaką Barbara Labuda wnosi dla demokratycznego państwa.

Barbara Labuda to historia polskiej demokracji. Jeden z radnych powiedział mi ostatnio „za Basię siedziałem w więzieniu, bo razem robiliśmy podziemie”. Czas uhonorować te osoby, pamiętać o nich. To będzie cudowny ambasador Wrocławia w przyszłości. Klub Radnych Jacka Sutryka jednomyślnie zaakceptował tę kandydaturę i jesteśmy zaszczyceni, że będziemy mogli zagłosować za tym wyborem – zaznacza radny Rady Miejskiej Wrocławia Jarosław Krauze.

Przewodniczący Rady Miejskiej także popiera kandydaturę Barbary Labudy, zaznaczając, jak jej postawa pozytywnie wpłynęła na formowanie nowego ustroju.

Barbara Labuda jest symbolem walki o demokrację z mojego dzieciństwa. Pamiętam, jak kandydowała do parlamentu w czasie przełomu. Gdy upadł komunizm i Solidarność dochodziła do władzy, nazwisko to było dla mnie po prostu symbolem tego, że Polska zmienia się na wolną. Cieszę się, że teraz możemy podziękować pani Labudzie w ten symboliczny sposób — mówi przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Sergiusz Kmiecik.

Rajcowie będą głosować nad wyborem tegorocznego Honorowego Obywatela Wrocławia podczas jednej z najbliższych sesji. Sama uroczystość przyznania tytułu odbędzie się jak co roku 24 czerwca, czyli w święto Wrocławia.

Tagi