Ładowanie

Beton dobry dla zieleni? Remont na pl. Staszica dobiega końca

8 maja, 2024

Fot. Inwestycje we Wrocławiu, Facebook

Trwa remont pl. Staszica, który obejmuje między innymi wymianę nawierzchni. Miasto zdecydowało się zainwestować w beton jamisty, nazywany też porowatym. Jedną z jego zalet jest fakt, że przepuszcza wodę. W deszczowe dni zapewnia zatem nawodnienie rosnących wokół roślin. 

Podczas remontu pl. Staszica zdecydowano się na innowacyjne rozwiązanie kwestii drogi pieszo-rowerowej w pobliżu parku Staszica. To pierwsza na taką skalę próba wykorzystania tego typu nawierzchni we Wrocławiu. Łączy w sobie wiele zalet. Po pierwsze, beton jamisty przepuszcza wodę, dzięki czemu dochodzi do jej retencji w pobliżu drzew i krzewów. Po drugie zaś, jest on bardziej wytrzymały niż nawierzchnie żywiczne. Oznacza to, że służbom odpowiedzialnym za oczyszczanie parku łatwiej będzie w nim funkcjonować. 

– Pozwala on na retencję wód w miejscu opadów. Kładziemy go na placu Staszica, w sąsiedztwie platanów i cisów. Skorzystają na tym drzewa, skorzystają rowerzyści – o betonie jamistym wypowiada się Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji. 

Beton jamisty królem wśród nawierzchni? 

Co innowacyjnego jest w tym rozwiązaniu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się nad tym, jak przeważnie dokonuje się wyboru nawierzchni. Tam, gdzie beton lub asfalt zagrażają zieleni, wrocławskie drogi wykonuje się z szutru bądź TerraWay, czyli nawierzchni żywicznej i mineralnej. Ma ona swoje zalety, ponieważ jest wygodna dla pieszych i rowerzystów oraz wsiąka wodę. Niestety jest ona mniej trwała od betonu. Więc w momencie gdy zachodzi potrzeba, aby wjechać do parku ciężką maszyną, pojawia się problem. To dlatego właśnie beton jamisty zdaje się być najlepszym z dotychczas stosowanych środków. Jak zachowa się w praktyce, już wkrótce będziemy mogli się przekonać, bo prace remontowe na pl. Staszica dobiegają końca. Będzie to pierwsza taka i jak do tej pory, jedyna ścieżka rowerowa we Wrocławiu. 

Pl. Staszica i ul. Pomorska – koniec prac remontowych już blisko

Warto wspomnieć, że inwestycja w remonty na Nadodrzu obejmuje także prace wykonywane na ul. Pomorskiej. Łączny koszt, trwających już drugi rok renowacji to 71 mln złotych. Należy do nich wymiana sieci podzielnych, budowa nowych jezdni, tras rowerowych, chodników, torowisk i przystanków. Do tego dochodzi także wymiana oświetlenia oraz sadzenie roślin, w tym także drzew. Jednak prace te dobiegają końca i powoli wyłania się z nich Nadodrze w całej swej okazałości.

Zobacz również: Pozostał miesiąc na Szybkie Wymiany Nawierzchni. Jak wygląda postęp prac?.

Tagi