7.7 C
Wrocław
środa, 22 marca, 2023

Woda we wrocławskich kranach jest bezpieczna

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy wiesz, że woda, którą produkuje wrocławskie MPWiK, jest sprawdzana średnio co 5 minut przez 365 dni w roku? Zanim woda trafi do naszych kranów przechodzi 10 różnych procesów oczyszczania. Akredytowane laboratorium wrocławskich wodociągów  pobiera ponad 10 000 prób wody i wykonuje blisko 100 000 analiz. Dowiedz się więcej o procesie uzdatniania wody we Wrocławiu.

woda, Wrocław, MPWiK
Laboratorium MPWiK codziennie bada jakość pobieranej wody. Fot. MPWiK Wrocław

Skąd pobierana jest woda?

Woda dostarczana do kranów we Wrocławiu pochodzi z Masywu Śnieżnika. Pijemy więc wodę prosto z gór! Pobierana jest z rzeki Oławy, zasilanej dodatkowo wodą z rzeki Nysa Kłodzka. Ujęcie wody dla Wrocławia (Czechnica) znajduje się około 10,5 km od ujścia do Odry, w górę rzeki Oława. Spółka nie pobiera wody z Odry już od początku XX wieku. W związku z tym katastrofa ekologiczna na Odrze nie wpłynęła w żaden sposób jakość wody do picia dla mieszkańców Wrocławia. MPWiK już od lat działa w zgodzie z zasadami społecznej odpowiedzialności dbając o środowisko naturalne i dochowując najwyższych standardów bezpieczeństwa podczas wszystkich procesów związanych z ujmowaniem, uzdatnieniem i dostarczeniem wody do mieszkańców Wrocławia i aglomeracji.

Jakość wody zawsze pod kontrolą

Dostarczana do mieszkańców Wrocławia i aglomeracji woda do spożycia, spełnia normy europejskie, wytyczne Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody do spożycia przez ludzi (treść Rozporządzenia dostępna jest (TUTAJ) oraz standardy Światowej Organizacji Zdrowia. Zanim trafi do kranów przechodzi 10 różnych procesów, uwzględniając oczyszczanie mechaniczne, biologiczne i chemiczne. Woda w obu zakładach produkcji jest czyszczona przez nowoczesne filtry piaskowe i węglowe oraz poddawana ozonowaniu i dezynfekcji.  MPWiK dostarcza do domów wrocławianek i wrocławian, a także mieszkańców Aglomeracji Wrocławskiej,  wysokiej jakości wodę, której jeden litr kosztuje mniej niż jeden grosz. Ta woda zawiera istotne minerały dla naszego zdrowia, takie jak wapń magnez, potas i sód.

Zobacz również:  Lodowata woda mu nie straszna! Pływak z Wrocławia ustanowił nowy rekord świata

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jakość wody jest regularnie kontrolowana przez Państwową Powiatową Inspekcję Sanitarną (Sanepid), której pracownicy oceniają jakość badanej wody i jej przydatności do spożycia. Badania Sanepidu dotyczą zarówno wody pobieranej na ujęciu, jak i wody uzdatnionej kierowanej do mieszkańców oraz wody w sieci wodociągowej w wielu punktach na terenie miasta. W ciągu roku akredytowane laboratorium MPWiK Wrocław bada ponad 10 000 prób wody i wykonuje blisko 100 000 analiz.  Woda jest sprawdzana średnio co 5 minut przez 365 dni w roku, a oznaczane jest około 100 różnych parametrów i wartości.  Sytuacja kryzysowa na rzece Odrze, w żaden sposób nie wpłynęła na jakość wody dostarczanej wrocławianom, bo po prostu nie pijemy wody z Odry. Badania MPWiK wykazały, że żadne normy nie zostały przekroczone. Parametry jakości wody publikowane są regularnie na stronie internetowej www.mpwik.wroc.pl

Działania podejmowane z wyprzedzeniem

System ujęcia wody dla Wrocławia objęty jest monitoringiem online. Informuje on pracowników MPWiK o jakości napływającej rzeką wody nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem. W przypadku ewentualnego zanieczyszczenia surowca ujmowanego do uzdatniania – wdrażane są specjalne procedury bezpieczeństwa. Napływ wody z rzeki zostaje natychmiast odcięty. Wówczas MPWiK korzysta z wody zgromadzonej w zbiorniku Czechnica i na terenach wodonośnych. Rezerwy wystarczają na ok. tydzień funkcjonowania bez ujmowania wody z Oławy i Nysy Kłodzkiej. Taka procedura wdrażana jest zawsze w sytuacji, kiedy możliwy jest napływ gorszej jakości wody, np. po ulewnych deszczach. Prócz systemu monitoringu online MPWiK wysyła swoich pracowników w teren. To poniekąd patrole prewencyjne, które kontrolują stan rzeki, ale też pobierają próbki wody. Oprócz tego MPWiK reaguje na wszelkie zgłoszenia mieszkańców działając odpowiedzialnie i dochowując najwyższych standardów bezpieczeństwa. Spółka zachęca również do tego, by wodę butelkowaną zamieniać na tę prostu z kranu. W ten sposób nie dokładamy się do produkcji plastiku, który zaczyna być zmorą wielu krajów. Woda w kranie jest zdrowa, chłodna i pełna minerałów. Pij kranówkę!

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI