Ładowanie

W każdy piątek ponownie będzie można usłyszeć organy Englera w bazylice św. Elżbiety. Pierwszy koncert w tym sezonie odbędzie się już 23 czerwca 2023 roku.

Bezpłatne koncerty organowe w bazylice św. Elżbiety. Kto zagra dzisiaj?

14 lipca, 2023

W każdy piątek ponownie będzie można usłyszeć organy Englera w bazylice św. Elżbiety. Pierwszy koncert w tym sezonie odbędzie się już 23 czerwca 2023 roku. fot. wroclaw.pl

W okresie wakacyjnym, co piątek w bazylice św. Elżbiety odbywają się koncerty organowe. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. 14 lipca o godzinie 19.00 zaplanowano recital Jana Surmy.

Dzisiaj, 14 lipca o godz. 19:00 zagra Jan Surma. To utalentowany student wrocławskiej Akademii Muzycznej, obecnie magister na kierunku kompozycja i teoria muzyki (dr hab. Tomasz Kienik). Jest organistą w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w rodzinnej Oleśnicy.

Muzyk ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Fryderyka Chopina. Uczestniczył w konferencjach naukowych i wykładach dotyczących muzyki organowej, a także brał udział w kursach mistrzowskich w zakresie interpretacji i improwizacji organowej (Wolfgang Seifen, Umberto Forni, Philippe Lefebvre, Karol Mossakowski, Tomasz Orlow, Julian Gembalski i inni) oraz kompozycji i aranżacji (Adam Sztaba, Ewa Trębacz). Nagrał również muzykę organową Charlesa Tournemire’a do filmu dokumentalnego „W zgodzie” (reż. Dorota Bator). Produkcja była wyświetlana na festiwalach filmów krótkometrażowych w Polsce i USA.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Program koncertu organowego 14 lipca 2023

Tabulatura organowa wrocławska (1574)

  • Ut laterna pedes sic me tua verba (opr. Jan Surma, Uniwersytet Wrocławski, 60417 Muz. – 60418 Muz.)

Adam Porębski (*1990)

  • M-songs na organy solo – prawykonanie

Johann Pachelbel (1653-1706)

  • Partita „Herzlich tut mich verlangen”, P. 378

Marian Sawa (1937-2005)

  • Partita „Jezu Chryste, Panie miły”

Georg Friedrich Händel (1685-1759)

  • Alleluja z oratorium „Mesjasz” (opr. Théodore Dubois)

Krzysztof Grzeszczak (*1965)

  • Alleluja, biją dzwony

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

  • V Koncert Brandenburski D-dur, cz. III. Allegro (opr. Tadeusz Zathey)

Jan Surma (*1997)

  • Improwizacje nt. Matthäus Apelles von Löwenstern (1594-1648) „Nun preiset alle, GottesBarmherzigkeit”

Bezpłatne koncerty zachwyciły publiczność

W 10 recitalach zorganizowanych w bazylice św. Elżbiety uczestniczyło ponad 3800 osób. Bezpłatne koncerty odbywają się w sezonie wakacyjnym w każdy piątek. Wstęp jest darmowy.

Patronami cyklu koncertów organowych są: Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, prof. dr hab. Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu, arcybiskup Józef Kupny oraz proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.

Zobacz też: Przeżyj wakacje z mistrzami w Kinie Nowe Horyzonty

Odbudowane organy Michaela Englera

Barokowe organy Englera, zwane Głosem Śląska, były jednym z najbogatszych i najbardziej znanych instrumentów w tej części Europy. Budowę organów rozpoczął w 1750 roku Michael Engler, a prace zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler.

9 czerwca 1976 r. instrument został zniszczony przez pożar, ale dzięki staraniom władz Wrocławia udało się go zrekonstruować. W 2022 roku organy rozbrzmiały ponownie po 46 latach. Instrument posiada 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane. Największa z nich mierzy 12 metrów, a najmniejsza – 11-milimetrów.

Tagi