Barokowa Kaplica Zmartwychwstania w katedrze na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu może zmienić swój dotychczasowy wygląd. W jej wnętrzu ma powstać miejsce całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu. Pomysł przedstawił abp Józef Kupny.
Katedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim należy do Pomników Historii. Znajdująca się w jej obrębie barokowa kaplica Zmartwychwstania powstała w 1749 r. Jej fundatorem był Johann Christoph von Rummerskirch. Wcześniej nazywano ją również kaplicą Zmarłych, ponieważ znajdowały się pod nią krypty z pochówkami duchownych.
Aby utworzyć dodatkowe drzwi do kaplicy konieczne wybicie dziury w barokowej budowli. To jednak nie wszystko. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, prace będą wiązać się także z „likwidacją części piaskowcowego cokołu, zadaszeniem otworu, przebiciem w grubości muru, przeniesieniem rury spustowej i likwidacją wewnętrznych polichromii, a także montażem dodatkowego stałego zamknięcia wejścia od wnętrza katedry, założeniem monitoringu oraz ogrzewaniem kaplicy.”
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Wierni potrzebują całodobowej adoracji
Zmiany w kaplicy mają nastąpić za sprawą wiernych. Mieli oni zwrócić się do kościoła z prośbą o utworzenie sfery całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu. We Wrocławiu takie miejsce działa już w kaplicy na Dworcu Głównym PKP. Arcybiskup Józef Kupny zaproponował, aby powstało również na Ostrowie Tumskim. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, miał on uzyskać poparcie od Elżbiety Witek, która udała się do Wrocławia, aby odwiedzić kaplicę.
Czy kaplica zostanie ochroniona przed dewastacją?
Według opinii Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków wybicie drzwi w Kaplicy Zmartwychwstania to działanie destrukcyjne. Rada przekonuje, że całodobowa adoracja może odbywać się w kościele pw. św. Idziego. Kuria zauważa jednak, że wierni „domagają się”, aby to w katedrze urządzić tego typu miejsce. Konserwator wojewódzki otrzymał już od proboszcza projekt drzwi w kaplicy.
– To naruszenie autentyczności i integralności budowli, co jest złamaniem reguł prawnych obowiązujących w dziedzinie ochrony zabytków – stwierdził w rozmowie z „Wyborczą” prof. Romuald Kaczmarek, historyk sztuki, jeden z członków rady.
Według relacji dziennikarki “Wyborczej”, która przez kilka dni przychodziła do Kaplicy Zmartwychwstania, liczebność wiernych jest znikoma. Miejsce odwiedzały zaledwie pojedyncze osoby.