-3.8 C
Wrocław
niedziela, 5 lutego, 2023

Biskup diecezji wrocławskiej przyłącza się do apelu w sprawie Odry

WARTO PRZECZYTAĆ

„Dziś jesteśmy świadkami „umierania rzeki” – możemy przeczytać w oświadczeniu biskupa diecezji wrocławskiej. Waldemar Pytel jako zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zabiera głos odnośnie katastrofy ekologicznej. Co znajduje się w komunikacie?

martwe ryby, Odra
Fot. NewsLubuski/ East News

Waldemar Pytel to wieloletni proboszcz parafii ewangelickiej w Świdnicy, a także biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Obecna sytuacja związana z zatruciem Odry skłoniła go do spisania oświadczenia. W piątek, 19 sierpnia ukazał się jego apel do mieszkańców, w którym dziękuje zaangażowanym za pomoc ofiarowaną w ratowaniu rzeki.

Woda jest źródłem życia

Proboszcz na początku oświadczenia wyraził smutek i rozpacz, jaki wywołuje w nim obraz umierającej Odry. Katastrofa ekologiczna kojarzy mu się z opisami biblijnych plag, które sieją strach i zniszczenie. W Piśmie Świętym woda jest źródłem życia. Zatrucie rzeki budzi obawy o przyszłość regionu.

W nadodrzańskich kościołach po obydwu stronach granicy nie brakuje symboli nawiązujących do życia, jakie Odra przez stulecia dawała okolicznej ludności. Dziś jesteśmy świadkami „umierania rzeki” i pozostaje pytanie, czy pozostaniemy tylko zasmuconymi obserwatorami, czy też nastąpi ekologiczne opamiętanie. – skomentował Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Wdzięczność i podziw dla pomagających

Waldemar Pytel w oświadczeniu podziękował każdemu, kto miał realny wpływ na ratowanie Odry.

Nadal nie znamy przyczyn katastrofy i nie wiadomo, kiedy się tego dowiemy. Pośród zła, które się wydarzyło, pośród niedopowiedzeń i unikania odpowiedzialności, jest powód do wdzięczności wobec wszystkich, którzy nie szczędząc siły, czasu i środków walczą o Odrę i robią wszystko dla zminimalizowania szkód i odrodzenia życia naszej Rzeki. Z wdzięcznością i podziwem myślę tutaj przede wszystkim o zwykłych mieszkańcach, o wędkarzach, przedstawicielach wielu organizacji pozarządowych, naukowcach, samorządowcach oraz o służbach mundurowych, o wszystkich, także tych niewymienionych, którzy angażują się w ratowanie Odry w różny sposób. Niech im Pan Bóg wynagrodzi. A my wszyscy, po prostu, z głębi serca – dziękujemy. – napisał biskup.

Każdy może ratować naturę

Biskup diecezji wrocławskiej ma nadzieję, że organy rządzące będą w stanie wyjaśnić przyczyny katastrofy. W swoim apelu zwraca się do każdego obywatela o okazanie troski, a także aktywny udział w poprawie warunków klimatycznych i pomoc w ratowaniu istot żyjących.

– Jako ewangelicy jesteśmy niewielką społecznością rozsianą wokół Odry i jej dopływów. Ta sprawa dotyczy nas wszystkich, w tym naszej wspólnoty. Mury kościelne nie odgradzają nas od dramatu i zła świata. Wyrażając nadzieję, że odpowiednie służby uczynią naprawdę wszystko co w ich mocy, aby wyjaśnić, rozliczyć i możliwie naprawić powstałą katastrofę, proszę wszystkich ludzi, nie tylko chrześcijan wyznania ewangelickiego, o jeszcze większą wrażliwość i empatię, a przede wszystkim, jeszcze większe zaangażowanie w ratowanie stworzenia wobec postępujących zmian klimatycznych i zaniedbań człowieka. – podsumował Waldemar Pytel.

Całe oświadczenie można przeczytać tutaj: Oświadczenie biskupa diecezji wrocławskiej

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI