6.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Budki lęgowe dla ptaków. Jak samodzielnie stworzyć miejsce do ich gniazdowania?

WARTO PRZECZYTAĆ

W miastach ptaki cierpią powodu niedostatecznej ilości miejsc do gniazdowania. Można im pomóc, tworząc takie miejsce samodzielnie. Jak stworzyć idealną budkę lęgową? Odpowiedź znajdziemy w kampanii edukacyjnej „Dzikie w mieście”.

Przykłady budek lęgowych we wrocławskim zoo. Fot. Zoo Wrocław

Miasto wraz z wrocławskim ogrodem zoologicznym prowadzą kampanię edukacyjną „Dzikie w mieście”, by za jej pomocą szerzyć wiedzę o pomocy dzikim zwierzętom w przestrzeni miejskiej. W ramach kampanii podpowiadają, jak stworzyć budkę lęgową dla ptaków.

Skrzydlaci lokatorzy poszukują miejsc do zamieszkania

Ptaki w przestrzeni miejskiej mierzą się z czymś w rodzaju kryzysu mieszkaniowego. Miejsc do gniazdowania jest mało, a naturalne tereny ich występowania są ograniczane. Można im pomóc, budując samodzielnie budkę. Jak powinna wyglądać?

Przede wszystkim, powinna być zbudowana z grubych desek (co najmniej 2 cm grubości), oraz być na tyle głęboka, by drapieżniki, takie jak koty, nie dosięgły ptaków przez otwór.

Sam otwór wlotowy także musi być odpowiednich rozmiarów – jak najmniejszy w stosunku do wielkości ptaka, żeby mógł on wejść do środka, ale drapieżnik nie mógł wsadzić tam głowy. Otwór powinien być umiejscowiony wysoko, tuż pod daszkiem — dowiadujemy się z kampanii „Dzikie w mieście”.

Żerdka do wchodzenia nie jest potrzebna — ptak chwyci się krawędzi otworu. Otwór natomiast musi być dodatkowo wzmocniony, żeby nie rozkuł go dzięcioł. Daszek zdobiący budkę musi być spadzisty, tak, by woda bez problemu z niego spływała. Opadać ma z przodu budki, by chronić jej wlot przed deszczem i słońcem.

Do środka budki nie wkładaj nic – żadnych patyków, czy ściółki. Ptaki zniosą potrzebny materiał same. Jeśli chcesz im pomóc, możesz na wewnętrznych ściankach budki przybić lub przykleić 3-4 cienkie poziome listewki, które stworzą coś na kształt schodów i pomogą ptakom we wspinaczce do góry, do otworu wlotowego i wyjściu z gniazda — głosi kampania.

Zobacz również:  Zmiany w organizacji ruchu na ul. Grabiszyńskiej
fot. Zoo Wrocław

Położenie ma znaczenie

Otwór budki nie powinien być skierowany w stronę południa, w przypadku braku cienia, ptakom będzie zbyt gorąco. Najlepsze miejsce to takie, które jest zacienione i osłonięte przed wiatrem, oraz znajduje się wysoko. Odległość między budkami lęgowymi powinna wynosić minimum 30 metrów, ze względu na to, że większość ptaków jest terytorialna i nie przepada za bliskim sąsiedztwem.

Po sezonie lęgowym, gdy budka stoi pusta, należy ją wyczyścić i zdezynfekować, przykładowo poprzez przelanie wrzątkiem. Tak, by była gotowa na przyjęcie kolejnej ptasiej rodziny.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI