Ładowanie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała, że aż 37 firm jest zainteresowanych wybudowaniem drogi ekspresowej S8 na odcinku Kobierzyce - Łagiewniki.

Budowa drogi ekspresowej S8 z Kobierzyc do Łagiewnik. Wpłynęło 37 ofert

1 sierpnia, 2023

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała, że aż 37 firm jest zainteresowanych wybudowaniem drogi ekspresowej S8 na odcinku Kobierzyce - Łagiewniki. Trasa DK8 Kobierzyce – Łagiewniki, fot. Michał Soroko/GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała, że aż 37 firm jest zainteresowanych wybudowaniem drogi ekspresowej S8 na odcinku Kobierzyce – Łagiewniki. Planowany koszt inwestycji to 2,5 mld zł.

W maju 2023 r. GDDKiA ogłosiła przetarg na wybór wykonawcy drogi ekspresowej S8 Kobierzyce – Łagiewniki. W postępowaniu wpłynęło łącznie 37 ofert.

12 firm chce wybudować odcinek między węzłem Kobierzyce Północ – Kobierzyce Południe. Kolejnych 12 wykonawców jest chętnych, aby zaprojektować i zrealizować odcinek Kobierzyce Południe – Jordanów Śląski. Na trzeci odcinek, Jordanów Śląski – Łagiewniki Zachód wpłynęło 13 ofert.

– Podpisanie umów na realizacje inwestycji planowane jest w IV kwartale 2023 r. po zakończeniu postępowań przetargowych. Wyłonieni w przetargach wykonawcy będą mieli za zadanie zrealizowanie inwestycji w systemie Projektuj i buduj w ciągu 39 miesięcy od podpisania umów, z wyłączeniem okresów zimowych – przekazałaGDDKiA we Wrocławiu.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Trasa DK8 Kobierzyce – Łagiewniki, fot. GDDKiA

Przebieg drogi ekspresowej S8

Droga ekspresowa S8 łącząca Wrocław i Kłodzko będzie mieć 87 km. Trasa ma być dwujezdniowa, z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach i pasami awaryjnymi. Zaplanowano utworzenie następujących odcinków:

Kobierzyce Północ – Kobierzyce Południe (długość ok. 7,5 km)

Na tym fragmencie trasa będzie poprowadzona nowym śladem po zachodniej stronie istniejącej drogi krajowej DK8, przechodząc przez tereny gminy Kobierzyce. Planowane jest wybudowanie dwóch węzłów drogowych: Kobierzyce Północ – łączący się z DK8 i Autostradową Obwodnicą Wrocławia A8 oraz Kobierzyce Południe – łączący się z drogą wojewódzką nr 346.

Kobierzyce Południe – Jordanów Śląski (długość ok. 13,8 km)

Podobnie jak poprzedni odcinek, trasa będzie prowadzona nowym śladem po zachodniej stronie istniejącej DK8, tym razem przechodząc przez tereny gmin: Kobierzyce, Kąty Wrocławskie, Sobótka i Jordanów Śląski. Planowany jest węzeł drogowy Jordanów Śląski, który połączy się z obecną DK8 oraz drogami powiatowymi DP2075D i DP1989D.

Jordanów Śląski – Łagiewniki Zachód (długość ok. 11,2 km)

Trasa zostanie poprowadzona nowym śladem po zachodniej stronie istniejącej DK8, przechodząc przez tereny gmin Jordanów Śląski i Łagiewniki. W planach znajdują się dwa węzły drogowe: Łagiewniki Północ – łączący się z drogami krajowymi nr 8 i 39 oraz Łagiewniki Zachód – łączący się z drogą wojewódzką nr 384.

Łagiewniki Zachód – Ząbkowice Śląskie Północ (długość ok. 17,3 km)

Ten odcinek trasy zostanie wybudowany po zachodniej stronie istniejącej drogi krajowej DK8, przechodząc przez tereny gmin Łagiewniki, Niemcza i Ząbkowice Śląskie. Planowane są dwa węzły drogowe: Niemcza na skrzyżowaniu z obecną DK8 oraz Ząbkowice Śląskie Północ na połączeniu z obecną DK8 i drogą powiatową nr 3165D.

Ząbkowice Śląskie Północ – Bardo (długość ok. 14 km)

Trasa będzie prowadzona nowym śladem i będzie przechodzić przez tereny gmin Ząbkowice Śląskie i Bardo. Droga ekspresowa S8 będzie korzystać z przebiegu drogi krajowej DK8 w minimalnym stopniu, głównie na przecięciach z nią. Planowane są dwa węzły drogowe: Ząbkowice Śląskie Wschód na połączeniu z drogą wojewódzką nr 385 oraz Bardo na połączeniu z obecną DK8.

Bardo – Kłodzko

Ten odcinek znajduje się w trakcie przygotowań, dlatego nie podano jeszcze dokładnych szczegółów dotyczących trasy.

Zakończenie całej inwestycji planowane jest w latach 2028-2033.

Źródło: GDDKiA

Tagi