Ładowanie

S8 na odcinku Bardo - Ząbkowice Śląskie - wizualizacja

Budowa drogi S8 na odcinku Ząbkowice Śląskie- Bardo. Jest opóźnienie w przetargu

16 listopada, 2023

S8 na odcinku Bardo - Ząbkowice Śląskie - wizualizacja fot. GDDKiA

Termin otwarcia ofert w przetargu na zaprojektowanie i budowę 14-kilometrowego odcinka z Ząbkowic Śląskich do Barda został przesunięty o miesiąc. Powodem tej decyzji jest otrzymanie dużej liczby zapytań od potencjalnych wykonawców.

18 listopada br. miało nastąpić otwarcie ofert w przetargu na realizację drogi S8 na odcinku Bardo – Ząbkowice Śląskie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała, że zgłoszono im 400 zapytań, w związku z tym termin musiał został przesunięty.

Z uwagi na dużą ilość pytań (ok. 400) do przetargu na projekt i budowę S8 Ząbkowice Śląskie – Bardo, przesłanych przez zainteresowanych wykonawców, przesuwamy termin otwarcia ofert na 20 grudnia br. – poinformowała GDDKiA na portalu X.

Droga S8 na odcinku Ząbkowice Śląskie- Bardo

Trasa zostanie poprowadzona nowym śladem i przebiegać będzie przez tereny gmin Ząbkowice Śląskie i Bardo.

W ramach zadania zaplanowano budowę dwóch węzłów drogowych: Ząbkowice Śląskie Wschód na połączeniu z drogą wojewódzką nr 385 oraz Bardo na połączeniu z obecną DK8.Ponadto wybudowanych zostanie pięć mostów (w tym cztery pełniące również funkcje przejść dla zwierząt), siedem wiaduktów nad drogą ekspresową, wiadukt nad linią kolejową. Powstaną jeszcze dwa wiadukty w ciągu drogi ekspresowej, które podobnie jak 10 z 12 zaplanowanych przepustów również będą pełnić funkcje przejść dla zwierząt – przekazała GDDKiA.

Budowa drogi ekspresowej S8

Budowa została podzielona na sześć etapów:

  • Kobierzyce Północ – Kobierzyce Południe (długość ok. 7,5 km)
  • Kobierzyce Południe – Jordanów Śląski (długość ok. 13,8 km)
  • Jordanów Śląski – Łagiewniki Zachód (długość ok. 11,2 km)
  • Łagiewniki Zachód – Ząbkowice Śląskie Północ (długość ok. 17,3 km)
  • Ząbkowice Śląskie Północ – Bardo (długość ok. 14 km)
  • Bardo – Kłodzko

W postępowaniu przetargowym na budowę drogi S8 między Kobierzycami, a Łagiewnikami wpłynęło łącznie 37 ofert. GDDKiA wybrała wykonawców trzech pierwszych etapów. Są to firmy: Strabag (pierwszy odcinek – oferta 310 mln zł), Porr (drugi odcinek – 401 mln) oraz Budimex (trzeci odcinek – 356 mln). Jeszcze w tym roku powinny zostać podpisane umowy. 

Tagi