Na Kępie Mieszczańskiej powstaje nowy wrocławski park. Obecnie prowadzone są roboty remiadacyjne polegające na usuwaniu z gleby znajdujących się w niej zanieczyszczeń.
Zarząd Zieleni Miejskiej poinformował o rozpoczęciu prac związanych z urządzeniem parku na Kępie Mieszczańskiej. Na działce zakupionej od Agencji Mienia Wojskowego trwa remediacja terenu. Do oczyszczenia gruntu wykorzystano preparat, który jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt.
– Dzięki wykorzystaniu specjalnej mieszanki naturalnych mikroorganizmów – bakterii i grzybów – skutecznie niwelujemy zanieczyszczenia gleby. Z miejsc, które mają być oczyszczone wykonawca, firma REMEA, pobrał próbki. Z pożytecznych mikroorganizmów, po namnażaniu, w laboratorium powstał specjalny preparat, który właśnie został rozprowadzony w terenie. Nasze maleństwa już pracują, więc wykonaliśmy spory krok w kierunku przekształcenia tego obszaru w park, stanowiący oazę zieleni w sercu miasta – przekazał Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.
Jak będzie wyglądał Park Mieszczański?
Park Mieszczański będzie zielonym terenem ze strefami rekreacyjno-wypoczynkowymi, w których znajdą się ścieżki oraz ciągi pieszo-rowerowe. Inwestycja była konsultowana z mieszkańcami. To oni zaproponowali, aby stworzyć dodatkową infrastrukturę, m.in. strefy zabaw czy urządzenia sportowe, a także zagospodarować teren położony przy brzegu Odry.
– Na przygotowany projekt miały wpływ sugestie z trzech stron, czyli przedstawicieli miasta, mieszkańców zrzeszonych w grupie „Park na Kępie Mieszczańskiej” oraz deweloperów budujących na Kępie Mieszczańskiej – mówiła Monika Glińska, liderka konsultacji społecznych, prowadzonych z imienia Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich.
Pierwszy etap prac realizowany jest w ramach WBO 2020, a drugi WBO 2021. Koszt realizacji każdego z nich to ok. 2 mln złotych.
– Istniejący starodrzew będzie wzbogacony o nowe, liczne nasadzenia drzew i krzewów. Szata roślinna będzie oparta na propozycjach przedstawionych podczas konsultacji, z zachowaniem naturalistycznego charakteru parku, ukształtowania terenu i otwarcia widokowego na rzekę. Podczas realizacji zakłada się pozostawienie istniejącej zieleni i ograniczenie do minimum liczby wycinek. Wprowadzona zostanie także zieleń izolacyjna – podkreśla Joanna Koniecka-Pasierska, dyrektor ds. inwestycji w ZZM.