Ładowanie

Budżet PiS i Bezpartyjnych Samorządowców odrzucony. Opozycja głosowała przeciw

14 lipca, 2023

Fot. Facebook Koalicja Obywatelska w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

Plan budżetu województwa, zaproponowany przez koalicje PiS i Bezpartyjnych Samorządowców został odrzucony. Chcieli przeznaczyć pieniądze na swoją własna październikową kampanię?

Większością głosów nie wyrażono zgody na przyjęcie budżetu województwa ustalonego przez PiS i Bezpartyjnych Samorządowców. Szansą na przyjęcie budżetu w głosowaniu na sesji Sejmiku we współpracy z klubami opozycji było zaakceptowanie propozycji opozycyjnych radnych.

— Próba szantażowania radnych, tym, że muszą poprzeć w wersji PiS i Partyjnych nie udała się. Budżet odrzucono — poinformował Marek Łapiński, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w sejmiku dolnośląskim.

Budżet PiS i Bezpartyjnych Samorządowców nie uwzględnił postulatów opozycji

W planie budżetu nie pojawiła się żadna z propozycji opozycyjnych klubów. Chcieli oni środków m.in. na regionalny program invitro, wsparcie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz dodatkowych 50 mln zł na remonty dróg wojewódzkich.

— Żadna z tych propozycji nie znalazła się w budżecie na wczorajszej sesji, a nawet nie uzyskała pisemnego potwierdzenia przyjęcia do realizacji. Marszałek Przybylski niestety uległ PiSowi i nie potwierdził przyjęcia naszych propozycji w formie pisemnej ani w złożonej autopoprawce na sesji — czytamy w poście opublikowanym na Facebooku klubu KO w sejmiku.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Pieniądze na kampanię wyborczą i stratną inwestycję

Zapisy opozycji zostały zignorowane, a zamiast nich pojawiły się plany przeznaczenia 2 mln zł na wydarzania w regionie w ramach Święta Województwa i dokapitalizowania spółki zarządzającej Polaną Jakuszycką kwotą 27 mln zł – „Ta inwestycja przynosi ogromne straty, których nie chciano ujawnić radnym” – wytłumaczył Marek Łapiński.

– Dlatego głosowaliśmy wraz z całą opozycją przeciwko budżetowi, w którym chciano np. przeznaczyć 27 milionów złotych na dokapitalizowanie spółki zarządzającej Polaną Jakuszycką i 2 mln zł na październikowe Święto Województwa. Tylko przypadkowo miało się to dziać w kampanii wyborczej Bezpartyjnych Samorządowców i PiS? – napisano w oświadczeniu klubu KO.

Koalicji PiS i Bezpartyjnych z powodu braku większości w sejmiku nie udało się wdrożyć budżetu.

Tagi