Ładowanie

Były wiceprezydent Wrocławia jedynką Bezpartyjnych w Opolu

7 września, 2023

Fot. Facebook Maciej Bluj

„Jedynką” na liście Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu opolskim został Maciej Bluj, były wiceprezydent Wrocławia.

Maciej Bluj to były skarbnik i wiceprezydent Wrocławia. Funkcję tę pełnił za czasów, gdy prezydentem Wrocławia był Rafał Dutkiewicz. Podobnie jak inny jego współpracownik Dutkiewicza, Jarosław Obremski, aktualnie sympatyzuje z Prawem i Sprawiedliwością. Został „jedynką” Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu opolskim.

Były wiceprezydent zamieszany w aferę ze szpitalem tymczasowym

W pandemii Bluj był pełnomocnikiem pisowskiego wojewody ds. budowy szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 przy ul. Rakietowej we Wrocławiu. Inwestycja ta wzbudziła ogromne kontrowersje. To najdroższa tego typu placówka w Polsce, a prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie niegospodarności przy jej budowie.

Budowa placówki początkowo miała wynieść 16 milionów złotych. Kontrole MSWiA, NIK i posłów PO Michała Szczerby i Dariusza Jońskiego wykazały jednak, że proces budowy placówki przy ul. Rakietowej kosztował wielokrotnie więcej. Koszty wyniosły ok. 90 mln złotych. Ta niewymierna suma czyni go najdroższym szpitalem tymczasowym w Polsce. Zawyżenie kosztów wykonywanych prac NIK zarzucała wojewodzie z PiS, Jarosławowi Obremskiemu.

Placówka przy ul. Rakietowej zaczęła przyjmować zakażonych w marcu 2021 roku. Rok później, w marcu 2022 roku obiekt oficjalnie zawiesił swoją działalność.

Opolska lista Bezpartyjnych Samorządowców:

Maciej Bluj

Ewa Makowiecka-Granatowska

Łukasz Szewczyk

Olena Mazanova

Krzysztof Kasperek

Alicja Drobisz

Monika Nowacka

Daria Bębenek

Marta Kaczyńska

Michał Rusinek

Mirosław Patoła

Mateusz Papkala

Marta Laburda-Tomczyk

Grzegorz Bednarek

Bernard Teichmann

Wojciech Chuchla

Maja Urbanek

Jacek Roguła

Marta Sakowska

Joanna Wloka

Oleksandra Altufieva

Radosław Zawis

Urszula Dworaczek

Stefan Połonecki