Wrocławskie centrum handlowe „Swoja Olimpia” zostało uznane za najlepszy budynek oddany do użytku w latach 2021-2022, zdobywając Grand Prix w trzydziestej drugiej edycji konkursu architektonicznego „Piękny Wrocław”. Ogłoszenie wyników miało miejsce podczas uroczystej gali w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
– „Centrum handlowe „Swoja Olimpia” jest doskonałym przykładem tego, jak architektura użytkowa może zachwycać nie tylko funkcjonalnością, ale i estetyką. Ten stosunkowo niewielki obiekt idealnie współgra z tkanką osiedla mieszkaniowego. Odznacza się pozornie prostą, ale wysmakowaną architekturą. Nie ma tutaj zbędnych ozdobników. Jednocześnie całość bardzo dobrze wpisuje się w otoczenie. Zachwyca nietuzinkową elewacją oraz rozczłonkowaniem bryły. W bardzo umiejętny sposób udało się tutaj pogodzić efektywność ekonomiczną i komercyjną funkcję z zaspokojeniem najważniejszych potrzeb lokalnej społeczności, – komentuje Magdalena Wankowska, dyrektor Wydziału Architektury i Zabytków Urzędu Miejskiego, przewodnicząca kapituły konkursu.
Projekt „Swojej Olimpii” został opracowany przez pracownię Architektury Głowacki, a jego realizację przeprowadziły firmy Womak Gamma sp. z o.o. i Daldehog Poland sp. z o.o.
W konkursie „Piękny Wrocław” wyróżniono obiekty w pięciu z sześciu kategorii. „Swoja Olimpia” zdobyła nagrodę w kategorii najlepszego budynku użyteczności publicznej. Pozostałe kategorie to:
1. Modernizacja obiektu historycznego (12 zgłoszeń),
2. Budynek mieszkalny wielorodzinny (21 zgłoszeń),
3. Budynek mieszkalny jednorodzinny (17 zgłoszeń),
4. Przestrzeń publiczna (14 zgłoszeń).
Konkurs „Piękny Wrocław”, będący kontynuacją „Mister Wrocławia”, ma długą historię nagradzania wybitnych realizacji architektonicznych w mieście.
– W rozwoju Wrocławia ważną rzeczą jest kreowanie lokalnej tożsamości, punktów w przestrzeni, do których można się odnosić i z których jako mieszkańcy tego miasta możemy być dumni. Powojenni mieszkańcy oswajali nową dla siebie przestrzeń. Miasto dźwigało się z ruin. Jednocześnie miało szczęście do fantastycznych twórców, którzy napełniali to miejsce treścią. Ówcześni architekci nawet w tamtym systemie polityczno-ekonomicznym szukali sposobów, by ich realizacje się wyróżniały. Tym bardziej zależy nam na dobrej architekturze dziś, gdy w Mieście Spotkań nic już nas nie krępuje. Dlatego ten konkurs jest dla nas tak ważny, – mówi wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.
Konkurs, organizowany przez Prezydenta Wrocławia przy współudziale Towarzystwa Miłośników Wrocławia, jest istotnym wydarzeniem promującym wysoką jakość architektury w mieście. Kapituła konkursu wyłaniała najlepsze realizacje spośród zgłoszeń nadsyłanych przez mieszkańców oraz na podstawie nominacji dyrektora Wydziału Architektury i Zabytków.