6.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Otwarto Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu. To tu mogą zgłosić się ofiary przemocy

WARTO PRZECZYTAĆ

To ósmy taki ośrodek w Polsce i drugi na Dolnym Śląsku. Nowo otwarte Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu rozpoczyna działalność. Zobacz, jak wygląda w środku.

fot. UM Wrocławia

Miasto Wrocław, w ramach współpracy z Fundacją NON LICET na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem, zainicjowały uruchomienie we Wrocławiu drugiego na Dolnym Śląsku, a ósmego w Polsce — Centrum Pomocy Dzieciom. Zapewnia ono nieodpłatną pomoc dzieciom i rodzinom. Działalność Centrum Pomocy Dzieciom jest finansowana z budżetu Wrocławia. W tym roku na cel miasto wyda ponad 600 tys. zł.

To miejsce niezwykle potrzebne. Dziękujemy władzom Wrocławia za wsparcie tych najsłabszych i bezradnych. W trakcie 25 lat naszej działalności pomogliśmy tysiącom osób, które doświadczyły przemocy w rodzinie. Najbardziej poruszające historie to jednak właśnie te, w których cierpią niewinne dzieci, krzywdzone przez dorosłych, którzy powinni stanowić dla nich oparcie — podkreślała założycielka Fundacji NON LICET, Małgorzata Makarczuk-Kłos.

Uroczyste otwarcie Centrum Pomocy Dzieciom. Fot. UM Wrocławia

Wrocław chce chronić najmłodszych przed przemocą

Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu będzie działało według tych samych zasad i standardów, które sprawdziły się w innych tego typu placówkach w Polsce i na świecie. W tym miejscu dzieci, które doświadczyły przemocy czy wykorzystywania seksualnego, skorzystają z pomocy terapeutów dziecięcych, psychologów, psychiatrów, lekarzy pediatrów i prawników. Celem jest pomoc dziecku oraz rodzicowi w najszybszym możliwym czasie.

To Centrum jest jednym z wielu działań realizowanych przez miasto w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Wrocław wydaje każdego roku niemal 5 mln zł na finansowanie różnych działań — od wsparcia psychologicznego, prawnego, poradnictwa, różnych kampanii, do finansowania miejsc, gdzie ofiary przemocy mogą znaleźć wsparcie i schronienie — podkreślał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Podejmowane będą współprace, by dbać o interes dzieci

Nowe Centrum Pomocy Dzieciom będzie intensywnie współpracować z miastem oraz innymi instytucjami i służbami, zajmującymi się wspieraniem dziecka i rodziny.

Zobacz również:  Biurowiec Infinity jest już na ukończeniu. Kiedy otwarcie?

Wspólne konsultowanie działań międzyinstytucjonalnych, przynajmniej w pewnym zakresie, pozwala na znacznie skuteczniejszą pomoc naszym podopiecznym i sprawia, że oferta wsparcia jest lepiej dostosowana do ich potrzeb. W ramach sieci Centrum Pomocy Dzieciom staramy się podpisywać formalne porozumienia o współpracy z innymi instytucjami działającymi w regionie: pomocą społeczną, policją, prokuraturą, sądem, ochroną zdrowia czy oświatą — mówiła Beata Wojtkowska, członkini zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Przyjazne przesłuchania

Przesłuchanie to bardzo ważna czynność dla ustalenia sprawcy i okoliczności przestępstwa, ale na ogół też bardzo stresujące wydarzenie dla dziecka. W nowej placówce znajdziemy odpowiednio wyposażony, przyjazny pokój przesłuchań, który bezpłatnie będzie udostępniany lokalnym sądom. Składanie zeznań poza gmachem sądu, w przyjaznym budynku organizacji pozarządowej, do którego nie ma wstępu podejrzany, pozwala obniżyć poziom zdenerwowania dziecka i sprawia, że jego zeznania są obszerniejsze i mają większą wartość dowodową.

Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu — adres, kontakt

Centrum Pomocy Dzieciom mieści się przy ul. Grabiszyńskiej 35-39, w przychodni MSWiA (wejście B).

Informacje o zapisach można znaleźć na stronie internetowej, pod adresem mailowym fundacja@nonlicet.pl oraz pod numerami telefonów: 572 108 352 i 572 014 532.

Zapraszamy do kontaktu zarówno osoby pokrzywdzone, jak i świadków, którzy podejrzewają, że dziecko może doznawać przemocy — mówi Agnieszka Świętczak, koordynatorka.

fot. UM Wrocławia

ZOBACZ GALERIĘ:

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI