12.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Ceremonia otwarcia World Bridge Series Wrocław 2022 – Otwartych Mistrzostw Świata w Brydżu Sportowym już w piątek.

WARTO PRZECZYTAĆ

Już w piatek 19 sierpnia startuje największa międzynarodowa impreza w brydżu sportowym, mająca rangę Otwartych (Open) Mistrzostw Świata. Oznacza to także, że może w niej wziąć udział KAŻDY kto się zgłosi – niezależnie od prezentowanego poziomu sportowego.

Wyjątkowe wydarzenie

World Bridge Series odbywają się raz na cztery lata, od 1962 roku. Obejmują wszystkie najważniejsze konkurencje, czyli rozegranych zostanie osiem turniejów – po cztery teamów (od 4 do 6 zawodników w drużynie) oraz par: open, kobiet, seniorów (pow. 63 lat) i mikstów.

Po raz pierwszy WBS, popularnie określane jako „Rosenblum” (od nazwy najbardziej prestiżowego z turniejów The Rosenblum Cup – teamy open), organizuje Polska, oczywiście pod auspicjami Światowej Federacji Brydża (WBF).

W poprzedniej edycji (2018 Orlando, USA) wzięło udział kilka tysięcy zawodników z ponad stu krajów. Wszystko więc wskazuje na to, że wrocławska impreza będzie pod względem liczby zawodników, których spodziewamy się co najmniej tysiąc, największą z rozgrywanych w Polsce – w historii nie tylko brydża, ale sportu w ogóle.

Według stanu na 16 sierpnia do mistrzostw zgłosiło się:

Teamy open (Rosenblum Cup): 79 (409 graczy) z 43 krajów

Teamy kobiece (McConnell Cup): 10 (51) z 11

Teamy seniorów (pow. 63 lat; Rand Cup): 12 (59) z 11

Teamy mikst (w parze grają kobieta i mężczyzna): 50 (253) z 29

Pary open: 212 par z 38 krajów

Pary kobiece: 22 z 13

Pary seniorów (Hiron Trophy): 30 z 9

Pary mikst: 116 z 29

Światowy poziom

Obsada imprezy zapowiada się rewelacyjnie! W najbardziej prestiżowej konkurencji teamów open (Rosenblum Cup) wystąpi cała pierwsza dziesiątka graczy światowego rankingu, z jego liderem Szwajcarem Pierre’m Zimmermannem na czele (drugą i trzecią pozycję zajmują także reprezentujący obecnie barwy Kraju Helwetów znakomici polscy brydżyści Piotr Gawryś i Michał Klukowski), a z miejsc 11–20. zabraknie tylko dwóch zawodników. Ogółem zobaczymy aż 70 brydżystów z pierwszej setki światowego rankingu WBF Open.

Zobacz również:  Gdzie zmierza grupa postaci? Poznaj Pomnik Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu

World Bridge Series Wrocław 2022 zostały objęte Patronatem Honorowym PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Andrzeja Dudy. Organizowane są przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Główni partnerzy to Miasto Wrocław i Województwo Dolnośląskie oraz KGHM i Objectivity. Patronami madialnymi są TVP Sport, TVP3 Wrocław, Wirtualna Polska / Sportowe Fakty, „Rzeczpospolita” i Radio 357. „Ambasadorką” imprezy jest Renata Dancewicz – najlepsza brydżystka spośród polskich artystów.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI