-3.8 C
Wrocław
niedziela, 5 lutego, 2023

W przetargu nie wpłynęła żadna oferta. Co dalej z paliwem dla MPK Wrocław?

WARTO PRZECZYTAĆ

Pod koniec czerwca tego roku spółka Lotos nagle wypowiedziała umowę wrocławskiemu MPK, z zachowaniem okresu wypowiedzenia do 30 listopada. Do listopada MPK musi wybrać nowego dostawcę, tymczasem w przetargu na dostarczanie oleju napędowego nie wpłynęła ani jedna oferta. „Niestety mieliśmy rację – monopol Orlenu i prezes Daniel Obajtek pokazują swą siłę” napisał w mediach społecznościowych prezes MPK, Krzysztof Balawejder.

Krzysztof Balawejder podczas lipcowej konferencji związanej z zakończeniem współpracy z Lotosem. Fot. Alicja Jurasz

Spółka Lotos dostarczała paliwo dla wrocławskich autobusów od listopada 2020 roku. Zawarty został aneks przedłużający umowę do listopada roku 2024, jednak spółka pod koniec czerwca 2022 tę umowę wypowiedziała.

Nowy dostawca paliwa poszukiwany

MPK Wrocław zostało postawione przed koniecznością wyłonienia nowego dostawcy do listopada. Prezes Krzysztof Balawejder w lipcu zapewniał, że paliwa nie zabraknie.

Przetarg został ogłoszony na dotychczasowych warunkach, z ceną paliwa opartą o notowania giełdowe. Niestety, nie wpłynęła żadna oferta.

Rozeznania ofertowego dokonały trzy firmy – Orlen, Lotos, który mimo fuzji z Orlenem zrobił to pod własnym szyldem oraz trzeci podmiot gospodarczy. Żadna z nich nie złożyła oferty w zakończonym przetargu. Trzecia z nich nie podjęła się tego ze względu na niekorzystną sytuację na rynku paliw w Polsce. – informuje Krzysztof Balawejder

Rosnące ceny paliwa nie ułatwiają sytuacji

MPK Wrocław obawiało się innych parametrów naliczania ceny paliwa, na które to wpływ ma główny producent paliwa w kraju, czyli spółka Orlen.

Jesteśmy postawieni w sytuacji, w której średnia cena paliwa zależna będzie od decyzji i fanaberii polityków. Można się tylko zastanawiać nad tym, którego prezesa zdanie będzie wiążące – prezesa monopolisty Orlenu Daniela Obajtka czy raczej tego z Nowogrodzkiej. – komentuje prezes MPK Wrocław

Zapotrzebowanie komunikacji miejskiej na olej napędowy to 800 tysięcy do niemal miliona litrów miesięcznie. Dwa lata temu przewoźnik płacił ponad 34 miliony złotych rocznie, a tym roku już 68,5 miliona złotych. Kwota wzrosła ponad dwukrotnie.

„Pasażerowie nie mają się czego obawiać”

Prezes uspokaja pasażerów wrocławskiego MPK. Niezwłocznie zostanie ponownie podjęta procedura przetargowa. MPK chce, by wybór dostawcy nie był decyzją o politycznym podłożu.

Dodatkowo Krzysztof Balawejder zapewnia – ceny biletów nie wzrosną.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI