Ładowanie

Co ma piasek do tramwaju? Surowiec ten wspomaga hamowanie pojazdu

11 listopada, 2023

Fot. MPK Wrocław

Czy wiesz, że tramwaje hamują piaskiem? Podobnie jak inne pojazdy szynowe, operują na zasadzie kontaktu kół z szynami o niewielkiej powierzchni styku. Ta niewielka przyczepność sprawia, że pojazdy te są podatne na poślizgi, zwłaszcza podczas ruszania i hamowania. Aby poprawić tę sytuację, stosuje się piasecznice. Dowiedz się o nich więcej!

Fot. MPK Wrocław

Piasecznica to urządzenie montowane zarówno w pojazdach kolejowych, jak i tramwajach, mające na celu zwiększenie przyczepności poprzez dostarczanie specjalnego piasku hamulcowego pod koła napędowe. Jest to szczególnie istotne w warunkach, gdy pojazdy ruszają lub hamują, a istnieje ryzyko utraty przyczepności z powodu szronu, gołoledzi czy mokrych liści. Dlatego właśnie rozwiązanie to szczególnie przydatne jest jesienią.

Spadające liście na szyny, które zostały rozgniecione przez jeżdżące pojazdy szynowe, tworzą charakterystyczny, czarny nalot, zwany „madą”. Użycie piasecznicy często wzbija tumany kurzu, co może sugerować dym z tramwaju – nie ma żadnego zagrożenia, przeciwnie, właśnie zostało zażegnane przez sprawny system piasecznic — informuje wrocławskie MPK.

Dzięki działającym piasecznicą skutecznie eliminowane jest ryzyko poślizgów, a podróże tramwajem stają się o wiele bezpieczniejsze, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Tagi