Ładowanie

Rozpoczynają się prace nad budową Cyklostrady Dolnośląskiej, czyli sieci dróg rowerowych na Dolnym Śląsku.

Cyklostrada Dolnośląska. Jak będą przebiegać trasy?

10 sierpnia, 2023

Rozpoczynają się prace nad budową Cyklostrady Dolnośląskiej, czyli sieci dróg rowerowych na Dolnym Śląsku. Zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay

Rozpoczynają się prace nad budową Cyklostrady Dolnośląskiej, czyli sieci dróg rowerowych na Dolnym Śląsku. Inwestycja jest realizowana przez samorząd województwa dolnośląskiego we współpracy z samorządami lokalnymi.

Cyklostrada Dolnośląska będzie miała ponad 1800 km długości. Drogi rowerowe połączą zarówno miasta, jak i powiaty oraz atrakcje turystyczne. W ramach inwestycji powstaną m.in. międzynarodowa trasa EuroVelo 9, łącząca Gdańsk z Pulą w Chorwacji oraz trasa przebiegająca wzdłuż Odry (Blue Velo). Ogłoszono już przetargi na zaprojektowanie poszczególnych odcinków.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Cyklostrada Dolnośląska. Projekty tras

Jedną z kluczowych dróg jest trasa EuroVelo 9. Na terenie gminy Wisznia Mała przebiega ona m.in. przez Ramiszów, Pasikurowice, Siedlec, Pierwoszów i Wysoki Kościół. Cykliści będą mogli pojechać nią z Wrocławia do Trzebnicy, a następnie udać się dalej przez województwo wielkopolskie. Projektowanie tego odcinka trasy potrwa 14 miesięcy. Składanie ofert możliwe jest do 11 sierpnia.  

Na terenie gminy Lubomierz powstanie z kolei trasa Via Regia, która połączy Gryfów Śląski z Lwówkiem Śląskim.

W planach jest też budowa 16-kilometrowego odcinka trasy doliny Nysy Łużyckiej na terenie gminy Bogatynia. W przetargu na stworzenie dokumentacji projektowej wpłynęły cztery oferty, które przekroczyły 820 tys. zł, czyli planowany budżet Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. Szlak doliny Nysy Łużyckiej to łącznie 64 km. Będzie prowadzić przez miejscowości: Porajów, Bogatynia, Zgorzelec, Pieńsk i Prędocice,

W ramach zadania w przyszłości utworzony zostanie też szlak w gminie Wińsko. Droga będzie liczyć 107 km. Na trasie znajdą się: Przemków, Chocianów, Lubin, Ścinawa, Wąsosz i Wodniki.

Tagi