7.7 C
Wrocław
środa, 22 marca, 2023

„Czyste Powietrze Plus” – co musisz wiedzieć o programie?

WARTO PRZECZYTAĆ

Rządowy program „Czyste Powietrze Plus” zakłada, że właściciele domów jednorodzinnych mogą pozyskać dopłaty na wymianę pieca, ocieplenie budynku czy wymianę okien i drzwi. Jakie warunki należy spełnić żeby skorzystać z dofinansowania?

Fot. czystepowietrze.gov.pl

„Czyste Powietrze Plus” przekształciło się z programu „Czyste powietrze”. W zapisach nowej wersji projektu znajdują się korzystne zmiany dla ubiegających się o dofinansowanie. Mogą uzyskać do 50 proc. dopłaty jeszcze przed rozpoczęciem wymiany pieca i ocieplania domu, a także zwiększyć maksymalną dotację o 10 tys. zł, odpowiednio do 47 lub 79 tys. złotych.

Do 50 proc. dopłaty przed remontem

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy będą ubiegać się o dotację na wymianę starego pieca oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Te środki trafią bezpośrednio na konto wykonawców prac, w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy. W tym celu należy przesłać wraz z wnioskiem o dotację umowę zawartą między właścicielem, a wykonawcą na przeprowadzenie prac. Maksymalnie można zawrzeć trzy takie umowy. Pozostała kwota dotacji zostanie przyznana po zakończeniu prac.

Dopłaty podwyższone o 10 tys. zł – do 47 i 79 tys. złotych

Ze ścieżki prefinansowania w „Czystym Powietrzu Plus” będą mogli skorzystać właściciele domów kwalifikujący się w programie do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania.

Kwoty prefinansowania i kryteria dochodowe:

do 47 tys. zł – gdy dochód na osobę wynosi do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2189 zł w jednoosobowym

do 79 tys. zł – gdy, dochód na osobę  wynosi do 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 1260 zł w jednoosobowym

Składanie dokumentów do programu

Wnioski o dopłaty z prefinansowaniem w „Czystym Powietrzu Plus” będzie można złożyć elektronicznie. Jest to możliwe za pośrednictwem generatora wniosków o dofinansowanie NFOŚiGW. Należy go podpisać podpisem zaufanym lub kwalifikowanym. Można również wysłać go elektronicznie, po czym wydrukować formularz i podpisać go ręcznie. Wtedy trzeba wysłać pismo pocztą do właściwego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub złożyć go osobiście w WGOŚiGW.

Zobacz również:  Dni otwarte SMS Miedź Legnica
Fot. czystepowietrze.gov.pl

Z programu mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w nich lokali mieszkalnych z wyodrębnioną KW, którzy wcześniej nie korzystali z dofinansowania „Czyste Powietrze”. Od momentu złożenia wniosku mają oni 18 miesięcy na realizację zamierzonych prac. Dopłatę mogą wykorzystać na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła, na paliwo stałe, na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych. Nabór wniosków do programu jest możliwy od 15.07.2022 r.

– Wsparcie finansowe większe o 10 tysięcy złotych ma szczególne znaczenie w obecnej sytuacji, gdy zmagamy się ze wzrostem cen energii. Aktualizacja maksymalnych kwot dofinansowania pozwoli mniej zarabiającym beneficjentom na wykonanie szerszego zakresu prac, a wprowadzenie prefinansowania, czyli wypłaty zaliczki na poczet wydatków związanych z remontem, otworzy nowe możliwości przed osobami, które dotychczas nie miały dostatecznych środków na rozpoczęcie prac- informowała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI