Ładowanie

Dąb szypułkowy z Lasu Kuźnickiego oraz buk

Dolnośląskie drzewa nominowane do tytułu Drzewo Roku! [ZAGŁOSUJ]

12 czerwca, 2023

Dąb szypułkowy z Lasu Kuźnickiego oraz buk "Serce Ogrodu" rosnący na terenie Arboretum Wojsławice z nominacją do tytułu Drzewo Roku Klubu Gaja. Sprawdź na czym polega plebiscyt oraz gdzie można zagłosować! Dąb szypułkowy z Lasu Kuźnickiego. Fot. drzeworoku.pl

Dąb szypułkowy z Lasu Kuźnickiego oraz buk “Serce Ogrodu” rosnący na terenie Arboretum Wojsławice z nominacją do tytułu Drzewo Roku Klubu Gaja. Sprawdź na czym polega plebiscyt oraz gdzie można zagłosować!

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Klub Gaja został założony w 1988 roku przez Jacka Bożka, który jeszcze w systemie komunistycznym zdecydował się na utworzenie niezależnej organizacji ekologicznej. Od ponad ćwierć wieku zachęca Polaków do podejmowania realnych działań na rzecz środowiska naturalnego i poszanowania praw zwierząt. 

Konkurs Drzewo Roku nie skupia się na wyborze drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych czy najrzadszych. Poszukiwane są drzewa najbardziej kochane, z najciekawszą opowiescią, drzewa, które pobudzają wyobraźnie i jednoczą ludzi. Konkurs promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Zwycięskie drzewo będzie zgłoszone do europejskiego konkursu European Tree of The Year 2024.

Dąb z Lasu Kuźnickiego

Do tegorocznego konkursu zgłoszone zostało drzewo z wrocławskiego Lasu Kuźnickiego, na terenie dawnego cmentarza. To około 170-letni dąb szypułkowy o wysokości około 22 metrów i obwodzie 420 cm. Jak można przeczytać w zgłoszeniu dokonanym przez Panią Martę Janicką:

Gdy inne drzewa w lesie przewracały się, on rósł piękny i rozłożysty, dając schronienie licznym ptakom. Jest dumą mieszkańców i znakiem rozpoznawczym osiedla Kuźniki. Dzieci osiedlowych przedszkoli i szkół odwiedzają je podczas wycieczek przyrodniczych. Po aktach wandalizmu jakie miały miejsce w lesie, mieszkańcy postanowili chronić drzewo ustanawiając je pomnikiem przyrody.

Aktualnie prowadzony jest szereg działań, który zmierza do tego by drzewo było prawnie chronione. Byłby to pierwszy pomnik przyrody na terenie osiedla Kuźniki.

Inny reprezentant z Dolnego Śląska

Do Konkursu zostało zgłoszone jeszcze jedno drzewo, które możemy znaleźć na terenie Dolnego Śląska. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego zgłosił buk “Serce Ogrodu” rosnący na terenie Arboretum Wojsławice niedaleko Niemczy. To z kolei 200-letnie drzewo o wysokości około 14 m i obwodzie 452 cm. Charakteryzuje się nietypowym uformowaniem, zgrubiałym pniem i szeroko rozpostartymi koronami.

Dąb szypułkowy z Lasu Kuźnickiego oraz buk "Serce Ogrodu" rosnący na terenie Arboretum Wojsławice z nominacją do tytułu Drzewo Roku Klubu Gaja. Sprawdź na czym polega plebiscyt oraz gdzie można zagłosować!
Buk “Serce Ogrodu”.

Historia buka jest nierozerwalnie związana z rokiem 1880, gdy właścicielem majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb założyciel Arboretum. 30 lat temu obecni opiekunowie tego miejsca nazwali drzewo “Sercem Ogrodu”. W cieniu jego korony nadal spotykają się pasjonaci – jak jak 100, czy 200 lat temu – zjednoczeni podziwem dla Natury.

Na dąb szypułkowy z Lasu Kuźnickiego oraz “Serce Ogrodu” można głosować za pośrednictwem STRONY DRZEWOROKU.PL.

Tagi