Ładowanie

Daj się porwać fali czytania — ponad 2000 książek dla wrocławskich szkół

18 listopada, 2023

fot.UM Wrocław

Trwa akcja Daj się porwać fali czytania. Dziś Aquapark Wrocław i Ossolineum podsumowały pierwszy etap współpracy. Na tym jednak nie koniec! Ossolineum wesprze charytatywną zbiórkę książek, którą Wrocławski Park Wodny organizuje na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

 

fot.UM Wrocław

Daj się porwać fali czytania to akcja promocji czytelnictwa, współorganizowana przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wydawnictwo Ossolineum, Wrocławski Park Wodny i Departament Edukacji Urzędu Miejskiego. Dzięki wsparciu finansowemu wrocławskiego Aquaparku wszystkie publiczne wrocławskie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe otrzymują do swoich bibliotek bogate pakiety książek Wydawnictwa Ossolineum, w tym lektury w znakomitym opracowaniu z serii Biblioteka Narodowa. To łącznie 2318 książek! Doszło do oficjalnego podsumowania etapu akcji.

Gości powitała pani dyrektor, dr Mariola Kuźnicka-Mazurek, która opowiedziała o współpracy szkoły z Ossolineum i z Wrocławskim Parkiem Wodnym: Nasi uczniowie, przygotowując się do konkursów, olimpiad przedmiotowych, ale także do debat oksfordzkich, korzystają z zasobów Ossolineum. Realizujemy wspólnie projekty, realizujemy konferencje naukowe. A z drugiej strony mamy Wrocławski Park Wodny, gdzie każdego tygodnia blisko 160 naszych uczniów korzysta z dobrodziejstw tego miejsca: z zajęć fitness, z pływalni, gdzie uczą się pływać, doskonalą techniki pływackie. Więc myślę, że balans między rozwojem intelektualnym i rozwojem fizycznym staramy się tutaj naszym uczniom zapewniać.

Dyrektor Departamentu Edukacji UM Jarosław Delewski powiedział o akcji: Jest jeden z elementów dużej akcji promocji czytania. We Wrocławiu we wszystkich szkołach podstawowych i we wszystkich szkołach ponadpodstawowych są biblioteki. Jest około 200 bibliotekarzy, którzy służą pomocą młodym ludziom, którzy chcą z tych zasobów skorzystać. Ten system jest spięty informatycznie i zawiera nie tylko książki tradycyjne, ale też książki w różnych, na różnych nowoczesnych nośnikach, co jest nie tylko szansą pobudzenia chęci do czytania u młodych ludzi, ale także dużą szansą dla tych, którzy mają specjalne potrzeby edukacyjne i chcą również skorzystać z innego rodzaju nośnika niż tylko papier. Dzisiaj tradycyjny prezent — po 30 książek dla każdego liceum i szkoły technicznej, i po 10 książek do każdej szkoły podstawowej.

Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Łukasz Kamiński opowiedział o książkach, które wybrali dla uczniów redaktorzy wydawnictwa Ossolineum: – Pakiety książek, które trafiają do wrocławskich szkół, zostały dobrane tak, by z jednej strony dostarczyć publikacje z serii Biblioteka Narodowa, w tym także ważne lektury w najlepszym możliwym opracowaniu, ale z drugiej strony też być może trochę zainspirować wyobraźnię młodych czytelników. Jestem bardzo ciekaw opinii uczniów, przyłączam się do podziękowań na ręce przedstawicieli Aquaparku, bo bez Państwa wsparcia nie moglibyśmy sobie pozwolić na tak dużą akcję tutaj i jej sfinansowanie przez spółkę. Jestem przekonany, że pozwoliło nam razem zrobić coś naprawdę dobrego dla Wrocławia, dla wrocławskiej edukacji.

Prezes Wrocławskiego Parku Wodnego Grzegorz Kaliszczak podsumował akcję, a także wspomniał o innej, związanej z książkami, inicjatywie: Aquapark edukuje pod kątem wychowania fizycznego, ale chcemy też edukować w inny sposób. Cieszymy się, że mogliśmy zasponsorować książki, które będą służyć młodzieży. Bardzo proszę je czytać, wykorzystywać, a później dzięki tym książkom rozwijać się szerzej i szerzej, szerzej, bo to sprawia, że jako miasto i Polska będziemy się rozwijać. Natomiast my też mamy taką jeszcze naszą wewnętrzną akcję i tylko zasygnalizuję i bardzo też zachęcam Was wszystkich mieszkańców Wrocławia do uczestnictwa. Do 24 listopada prowadzimy akcję zbiórki książek dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Zachęcamy naszych gości, by przynieść książkę do aquaparku. One będą później zlicytowane i środki zostaną przekazane na tę akcję. Tutaj to my jesteśmy sponsorem „Fali czytania, ale też próbujemy znaleźć trochę sponsorów małych, bo każdy grosz do grosza spowoduje, że i Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci otrzyma wsparcie, co przełoży się na sytuację jego podopiecznych.

fot.UM Wrocław

Aquapark Wrocław zachęca do czytania i pomagania

W Aquaparku Wrocław trwa obecnie zbiórka książek dla Wrocławskiego Hospicjum. Można je przynieść do holu głównego do dnia 24.11.
Książki zostaną sprzedane na kiermaszu „Kup Pan książkę”, który odbędzie się w kinie Nowe Horyzonty w dniach 24-27.11.

Zebrane środki zostaną przekazane na pomoc przewlekle chorym dzieciom podopiecznym Fundacji. Akcja niesie pomoc potrzebującym, ale również wciela w życie ideę recyklingu, zebrane książki dostają nowe życie.

Dyrektor Łukasz Kamiński zadeklarował, że Ossolineum przekaże swoje publikacje, w tym wyjątkowe, nieprzeznaczone do sprzedaży, na rzecz akcji wsparcia hospicjum.