Ładowanie

Ulica Kazimierza Wielkiego stanowi ślad po wewnętrznej fosie miejskiej, której wody były zasilane przez Czarną Oławę.

Dawna zabudowa ul. Kazimierza Wielkiego. Trudno uwierzyć, co się tam znajdowało!

17 lipca, 2023

Ulica Kazimierza Wielkiego stanowi ślad po wewnętrznej fosie miejskiej, której wody były zasilane przez Czarną Oławę. Remont ul. Kazimierza Wielkiego, fot. Magdalena Pasiewicz

Podczas wymiany ciepłociągu na ulicy Kazimierza Wielkiego odkryto niedawno fragment zabytkowych murów. Jakie jeszcze sekrety kryje jedna z najstarszych ulic Wrocławia?

Ulica Kazimierza Wielkiego stanowi ślad po wewnętrznej fosie miejskiej, której wody były zasilane przez Czarną Oławę. Jej kształt został odzwierciedlony na planie miasta z 1562 roku stworzonym przez Barthela Weihnera i jego syna Georga.

Plan Wrocławia z 1562 r., fot. Biblioteka Cyfrowa UWr

Historia ul. Kazimierza Wielkiego

Tereny przy fosie pełniły niegdyś istotną rolę w życiu miasta. Znajdowały się tam słodownie, młyny i garbarnie. Były to miejsca ożywionej działalności, które tworzyły unikalny krajobraz ówczesnego Wrocławia. Wraz z upływem czasu, przy ulicy zaczęły powstawać rezydencje zamożnych mieszkańców miasta. W XVIII wieku w barokowym pałacu powstała siedziba pruskich królów.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Czarna Oława przed 1866 r., fot. polska.org

Zasypanie fosy

Niestety, w kolejnym stuleciu wody fosy zaczęły być silnie zanieczyszczone i zamulone. Na początku XIX dzielnica była zamieszkana głównie przez biedotę, co powodowało problem higieniczny. Po wybuchu epidemii cholery, w 1866 roku podjęto decyzję o zasypaniu fosy oraz skanalizowaniu obszaru Starego Miasta. W kolejnych latach postanowiono, aby w rejonie dawnej fosy postawić m.in. gmach Miejskiej Kasy Oszczędności i Biblioteki Miejskiej, gdzie obecnie mieści się Biblioteka Uniwersytecka. Fragmenty dawnej zabudowy są też widoczne w kamieniczkach Psich Bud oraz w budynkach kościołów czy muzeum.

Zobacz też: Zabytkowe mury w centrum Wrocławia. Podczas remontu odkryto niecodzienne znalezisko

Tagi