7.9 C
Wrocław
wtorek, 21 marca, 2023

Do 2028 roku na Dworzec Świebodzki wrócą pociągi  

WARTO PRZECZYTAĆ

Dworzec Świebodzki przejdzie generalny remont. Wrocław przeznaczy na ten cel 9 milionów złotych z budżetu miasta. Inwestycję wesprze też Środa Śląska, Urząd Marszałkowski oraz Ministerstwo Infrastruktury w ramach Programu Kolej Plus.

Od 1991 stacja kolejowa przy pl. Orląt Lwowskich była nieczynna, a obiekt funkcjonował jako teatr oraz miejsce niedzielnego handlu. Dzięki działaniom miasta w ciągu kilku lat ma się to zmienić. Wrocław wspólnie z Środą Śląską i Urzędem Marszałkowskim sfinansuje 15% wycenionego na 215 milionów złotych remontu Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu. Pozostałą część pokryje Ministerstwo Infrastruktury w ramach Programu Kolej Plus pod warunkiem, że pociągi wrócą na wrocławski dworzec w 2028 roku. Możliwe jednak, że połączenia na stacji zostaną uruchomione jeszcze wcześniej. Według Urzędu Marszałkowskiego pociągi mogą ponownie zacząć jeździć z Dworca Świebodzkiego już w 2026 roku.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Odciążenie Dworca Głównego

Decyzja o przywróceniu ruchu kolejowego na Dworcu Świebodzkim była podyktowana stworzeniem alternatywy dla Dworca Głównego, którego przepustowość według zapewnień kolejarzy jest na wyczerpaniu.

Dla Wrocławia najistotniejsze jest, by połączeń dowożących ludzi z Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego było jak najwięcej. Słyszymy od kilku lat że dalsze rozwijanie kolei aglomeracyjnej przy obecnej infrastrukturze nie jest możliwe, że przepustowość Dworca Głównego jest na wyczerpaniu. To stanowi istotną barierę w rozwoju połączeń kolejowych i stworzeniu Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej z prawdziwego zdarzenia. Potrzebujemy więc przywrócenia funkcji pasażerskich Dworca Świebodzkiego jako alternatywy dla Wrocławia Głównego — wyjaśnia Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu Urzędu Miasta.

Zobacz też: TORYwolucja w lutym. Sprawdź jakie prace zostały wykonane przez wrocławskie MPK

Dogodna lokalizacja Dworca Świebodzkiego

Dworzec Świebodzki znajduje się blisko dużych węzłów komunikacyjnych – na pl. Jana Pawła i pl. Legionów, co jest dużym plusem obiektu. Dzięki budowie trasy TAT, a także przywróceniu połączeń kolejowych będzie można stworzyć też węzeł przesiadkowy na pl. Orląt Lwowskich. Co więcej, w okolicach dworca funkcjonuje jedenaście linii autobusowych i tramwajowych, nocnych i dziennych. W przyszłości uruchomiona zostanie też tam Trasa Tramwajowo-Autobusowa na Nowy Dwór.

– TAT swój „wylot” będzie miał bezpośrednio przy Świebodzkim. Wystarczy wyjść z dworca i w promieniu 70-100 metrów już dziś mamy tramwaje 20,23, 15, 31, 32, 74, autobusy 122, 124, 127, 249, 250. – wymienia Paulina Tyniec-Piszcz.

Zobacz również:  Rekrutacja do wrocławskich przedszkoli. Więcej punktów z Nasz Wrocław MAX

Wrocław rozwija komunikację aglomeracyjną

Ważnym zadaniem dla Wrocławia jest m.in. współfinansowanie komunikacji aglomeracyjnej. W 2022 roku miasto dopłaciło ok. 14 mln zł do 27 linii autobusowych aglomeracyjnych.

 – Komunikację aglomeracyjną traktujemy kompleksowo i poważnie, dlatego stale inwestujemy w jej rozwój. Tylko w 2022 roku dopłaciliśmy ok. 14 mln zł do 27 linii autobusowych aglomeracyjnych, które łączą Wrocław z 8 sąsiednimi gminami. Linie 9xx obsługują łącznie 73 autobusy– wymienia Paulina Tyniec-Piszcz.

Miasto przeznaczyło również 3 mln zł na infrastrukturę kolejową. Środki pokryły koszty niezbędne do uruchomienia linii kolejowej nr 292 łączącej Wrocław z Jelczem.

– Wrocław ze swojego budżetu przeznacza również corocznie środki finansowe na dodatkowe przewozy kolejowe o charakterze aglomeracyjnym.– informuje Tyniec-Piszcz.

Od 2018 roku Wrocław zbudował także 7 parkingów „parkuj i jedź” przy przystankach kolejowych. Łączna wartość inwestycji wyniosła ok. 9,5 mln zł.

– Nasza współpraca z różnymi partnerami – władzami sąsiednich gmin oraz z przewoźnikami autobusowymi – układa się bardzo dobrze. Dowodem na to niech będzie fakt, że rokrocznie zwiększamy ofertę wspólnych linii autobusowych a prace nad wspólnym biletem aglomeracyjnym na linie 9xx są zaawansowane. Pilotaż ruszy już w 2023 roku – dodaje Tyniec-Piszcz.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI