Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest złożyć deklarację o sposobie jego ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do tej pory we Wrocławiu baza została wypełniona zaledwie w 20%. Kogo dotyczą przepisy i w jaki sposób można złożyć deklarację do CEEB? Najszybciej zrobisz to przez internet.
Co ten wynikający z ustawy o termomodernizacji obowiązek oznacza dla wrocławian? Każde znajdujące się w lokalu, budynku, hali urządzenie grzewcze o mocy mniejszej niż 1 MW musi być zgłoszone do bazy CEEB, a są nimi:
- miejska sieć ciepłownicza / ciepło systemowe / lokalna sieć ciepłownicza,
- kocioł na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa / zasypowy,
- kocioł na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa / z podajnikiem,
- kominek / koza / ogrzewacz powietrza na paliwo stałe,
- piec kaflowy na paliwo stałe,
- trzon kuchenny / piecokuchnia / kuchnia węglowa,
- kocioł gazowy / bojler gazowy / podgrzewacz gazowy, przepływowy/ kominek gazowy,
- kocioł olejowy,
- pompa ciepła,
- ogrzewanie elektryczne / bojler elektryczny,
- kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania.

Graf. Mat. pras. UM Wrocław
Nie zwlekaj, złóż deklarację już dziś
We Wrocławiu złożono do tej pory (4 maja 2022 r. – przyp. red.) 14 871 deklaracji, spośród ponad 73 tys. punktów adresowych, objętych obowiązkiem ewidencyjnym CEEB. Stanowi to 20% wypełnienia bazy CEEB w stolicy Dolnego Śląska, co i tak w skali całego kraju, wśród gmin powyżej 50 tys. punktów adresowych, pozwala stolicy Dolnego Śląska zajmować trzecie miejsce. Prowadzi Warszawa z wynikiem 26%.
– Krajowe przepisy zobowiązują mieszkańców do złożenia odpowiedniej deklaracji: online albo w formie papierowej, za pośrednictwem gminy właściwej dla lokalizacji budynku. Gminom natomiast przybył kolejny obowiązek – wprowadzanie złożonych przez mieszkańców deklaracji do CEEB. Zachęcamy, żeby nie zostawiać spełnienia tego obowiązku na ostatnią chwilę, tylko zrobić to już teraz. Pamiętajmy, że niezłożenie deklaracji w terminie może się wiązać z karami, które przewiduje ustawa o termomodernizacji – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW
Kto jest zobowiązany do złożenia deklaracji
- budynek jednorodzinny – obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na właścicielu budynku;
- budynek wielorodzinny – obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na podmiocie zarządzającym budynkiem (wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, podmiot administrujący lub właściciel);
- każdy inny budynek niemieszkalny (np. biuro, garaż, szklarnia, lokale handlowo-usługowe) – ich właściciel lub zarządca zobowiązany jest do wypełnienia deklaracji.

Jak i gdzie składać deklaracje
- online – bezpośrednio wprowadzając dane do bazy CEEB poprzez e-formularz;
- w formie papierowej – wypełniając formularz i dostarczając go do właściwego dla lokalizacji budynku urzędu gminy: w przypadku stolicy Dolnego Śląska – do Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Formularz A – budynki i lokale mieszkalne
Formularz B – budynki i lokale niemieszkalne
– Właścicielem bazy CEEB jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego i to ten urząd udziela szczegółowych informacji. Naszą rolą jest zebranie deklaracji w formie papierowej i wprowadzenie ich do bazy CEEB, prowadzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Zachęcamy jednak do składania wniosków w szybszej i prostszej formie, przez internet – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.
Deklarację w formie papierowej można składać:
- wysyłając na adres: Urząd Miejski Wrocławia, Departament Zrównoważonego Rozwoju, ul. Bogusławskiego 8,10, 50-032 Wrocław, dopisek CEEB;
- składając w Kancelarii UWM: Kancelaria ogólna, pl. Nowy Targ 1-8, parter, pok. 5 lub w filiach: ul. G. Zapolskiej 4, parter, sala nr 4, stanowiska 6 i 7; al. M. Kromera 44, parter, sala COM; ul. Hubska 8-16 , parter, sala nr 1, stanowisko 1.
Deklaracja zawiera m.in. informacje, dotyczące adresu nieruchomości, danych osobowych właściciela oraz liczby i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła.
Terminy złożenia deklaracji do CEEB
Terminy zgłoszenia eksploatowanych źródeł ciepła i źródeł spalania paliw:
- 30 czerwca 2022 r. – dla budynków, które już istnieją, oddanych do użytku do 30 czerwca 2021 r.;
- 14 dni – od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw, po 1 lipca 2021 r.
Więcej informacji o CEEB i deklaracji o źródłach ciepła znajdziecie tutaj.
Pliki do pobrania:
- https://www.wroclaw.pl/zielony-wroclaw/files/dokumenty/44634/deklaracja-A-30.06.2021.pdf
- https://www.wroclaw.pl/zielony-wroclaw/files/dokumenty/44634/deklaracja-B-30.06.2021.pdf
- https://www.wroclaw.pl/zielony-wroclaw/files/dokumenty/44634/CEEB_plakat%202022.pdf
- https://www.wroclaw.pl/zielony-wroclaw/files/dokumenty/44634/CEEB_ulotka%202022.pdf
Mat. pras. UM Wrocław